Krym zapomenut? Profesor rozebral normalizaci vztahů s Ruskem

Po anexi Krymu v roce 2014 bylo Rusku pozastaveno členství v Radě Evropy, připomíná profesor Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Expert na mezinárodní vztahy, který přednáší na prestižní U.S. Naval War College, dodává, že ačkoliv poloostrov zůstává pod ruskou kontrolou a neexistují žádné náznaky, že by jej Moskva někdy Ukrajině vrátila, přesto bylo po pěti letech Ruské federaci vráceno hlasovací právo v uvedené organizaci.

Zmatečný signál

Ze situace lze podle odborníka vyvodit pouze dva závěry: Buď ruská kontrola území, které zbytek Evropy stále považuje za součást suverénní Ukrajiny, již neporušuje evropské standardy, nebo klíčoví evropští hráči dospěli k rozhodnutí, že již nejde o určující princip jejich postoji k Rusku.

"Pochopitelně, tento krok následovalo rutinní šestiměsíční prodloužení evropských sankcí vůči Rusku, tudíž signál vysílaný Evropou je poměrně zmatečný," píše Gvosdev. Poukazuje, že rozhodnutí přišlo krátce poté, co se nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a žádal je o zamezení normalizace vztahů s Ruskem.

Stanovisko Německa a Francie zní, že obnovení ruského hlasovacího práva neznamená schválení anexe Krymu, ale je nezbytné pro obnovu komunikačních kanálů a dialogu s Moskvou, nastiňuje expert. Soudí, že k rozhodnutí mohl přispět i fakt, že během pozastaveného členství Rusko neplatilo odvody do rozpočtu organizace, které tvoří 7 % jeho celkového objemu.

Oficiální reakce Berlína a Paříže zdůrazňuje, že krok neavizuje zásadní revizi evropské politiky vůči Rusku a že odmítání anexe Krymu zůstává jednotným postojem Evropy, uvádí Gvosdev. Dodává, že analytici budou tiše tvrdit, že Rada Evropy není v širším kontextu evropských záležitostí tak důležitá, ale ukrajinský prezident má oprávněně důvod k obavám.

"Ačkoliv je tato záležitost okrajová, rozhodnutí představuje ústup od principu, že Rusko nemůže obnovit normální vztahy s Evropou dokud bude Krym v jeho držení," pokračuje profesor. Konstatuje, že na základě tohoto kroku bude snadnější postupovat k návratu dalších aspektů evropsko-ruských vztahů před rok 2014 a Krym se může přidat k Abcházii, Jižní Osetii a Severnímu Kypru coby neuznaným územním změnám v Evropě, které jsou v zájmu širšího kontextu uklizeny stranou.

Zamrzlý konflikt

Rozhodnutí rovněž naznačuje, že snaha Spojených států na poslední chvíli uvalit sankce na ruské energetické linie, které obcházejí Ukrajinu a přímo spojují Moskvu s jejími evropskými zákazníky, nezíská dostatečnou podporu á váhu, tvrdí odborník. Doplňuje, že Rusko možná nedosáhne zrušení stávajících evropských sankcí, ale pravděpodobnost, že Evropa se přidá k USA a sankce prohloubí, je poměrně nepravděpodobná.

Namísto toho se zdá, že Řím, Berlín a Paříž hodlají otevírat nové komunikační kanály s Moskvou, které neprocházejí Ukrajinou, vysvětluje expert. Domnívá se, že v této situaci Ukrajina potřebuje, aby Krym a Donbas byly nadále přímo spojeny s povahou evropsko-ruských a americko-ruských vztahů, pokud má mít nějakou páku na Moskvu.

"Ukrajině se v roce 2017 podařilo potlačit snahy izolovat ukrajinskou otázku od úsilí přesunout zaměření americko-ruských vztahů směrem na Blízký východ," připomíná profesor. Deklaruje, že jakýkoliv signál, že ukrajinská otázka bude rozdělena, představuje první krok k faktickému uznání statutu quo, který otevírá cestu k tomu, aby se z Ukrajiny stal zamrzlý konflikt upozaděný v zájmu jiných témat.

Zelenského vládu tak podle odborníka nemůže těšit nejen rozhodnutí o Radě Evropy, ale také záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa opět se formálně setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na summitu G-20, navzdory tomu, že loni definovaná podmínka pro takové setkání - propuštění ukrajinských námořníků zadržených v Kerčské úžině - zatím nebyla splněna.

Transatlantická shoda ohledně Ukrajiny, kterou nastolili Barack Obama a Angela Merkelová, trvá již pět let, ačkoliv se mezitím v různých evropských státech dostaly k moci další proruské vlády a došlo k narušení evropsko-amerických vztahů během Trumpova prezidentství, poukazuje Gvosdev. Dodává, že se teprve uvidí, zda rozhodnutí obnovit ruský statut v Radě Evropy představuje pouhou výjimku, nebo začátek zlomu.       

Související

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

Více souvisejících

Rusko Ukrajina Krym Rady Evropy (PACE)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie upřesnila informace o případu v Plzni. Ženu se podařilo zachránit

Policie ještě v úterý upřesnila informaci o násilném trestném činu v centru Plzně. Strážci zákona původně uvedli, že napadená žena nepřežila. Záchranářům se ji ale nakonec podařilo zachránit. Žena byla hospitalizována v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy