Jugoslávie před 10 lety a první válka NATO

Praha - NATO se padesát let dokázalo vyhýbat válce – až do zhroucení železné opony. Poprvé do ní vstoupilo před deseti lety.

Krátce po půlnoci 24. března 1999 začaly americké křižníky ostřelovat Jugoslávii, poté vzlétly k náletu americké bombardéry.

Začala operace s kódovým označením Spojenecká síla – první bojová akce aliance proti cizímu státu.

V příštích dnech vzlétly k náletům kromě amerických strojů také stíhačky několika dalších spojeneckých zemí – Velké Británie, Turecka, Francie a Nizozemska. A poprvé od druhé světové války bombardovali rovněž piloti německé Luftwaffe.

Cílem operace bylo přimět jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, aby stáhl armádu z Kosova. To se NATO podařilo. Letecká kampaň skončila po 78 dnech. Výsledkem byl odchod Miloševičových jednotek z této srbské provincie a souhlas s rozmístěním mezinárodních jednotek v oblasti.

Vzdušné válce předcházely tvrdé boje, které v Kosovu sváděli srbští vojáci s Kosovskou osvobozeneckou armádou - gerilou usilující o samostatné Kosovo, ve kterém by vládli většinoví Albánci. Mnoho obyvatel Kosova, oblasti velké jako Středočeský kraj, během bojů uteklo ze svých domovů, jiní z nich byli vyhnáni.

Válku proti Miloševičově vedení prosadili Američané poté, co zkrachovala mezinárodní konference na francouzském zámku Rambouillet. Představitelé Jugoslávie na ní odmítli podepsat mírový plán pro Kosovo. Vadil jim hlavně návrh na rozmístění mezinárodních jednotek v provincii.

Nálety zastavila aliance 10. června poté, co Miloševič vzkázal, že se stažením srbských vojáků i s přítomností mezinárodních jednotek v Kosovu souhlasí.

Poté zůstalo Kosovo součástí Srbska už jen papírově. Jeho území se stalo mezinárodním protektorátem

Loni v únoru kosovský parlament vyhlásil nezávislost na Srbsku. Zatím ji uznalo 56 států včetně Česka.

"Když se ohlédnu zpátky, myslím, že někdy je nezbytné použít sílu a v Kosovu jsme nakonec dosáhli dobrý výsledek," hodnotí nálety deset let poté tehdejší americký vyjednávač pro bývalou Jugoslávii Richard Holbrooke.

Základní údaje o operaci Spojenecká síla:

• Během náletů zahynulo 462 jugoslávských vojáků a 114 policistů. Human Rights Watch, skupina na ochranu lidských práv, uvádí, že nálety připravily o život 489 až 528 civilistů.

• Na straně spojenců zahynuli dva američtí vojáci v havarovaném vrtulníku Apache.

• Američané a jejich spojenci rozbombardovali několik vládních budov, zničili desítky jugoslávských stíhaček Mig, které ani nestačily vzlétnout, a mnoho obrněných vozidel armády a policie. Jejich nálety poničily silnice, mosty, železnice, elektrárny, továrny a telekomunikační zařízení.

• NATO se chlubilo vyspělou technikou, která umožňuje chirurgicky přesné zásahy. Během letecké kapaně však alianční letouny a rakety odpalované z lodí neplánovaně zasáhly také osobní vlak plný pasažérů, autobus s uprchlíky a budovu čínského velvyslanectví.

• Výše škod na jugoslávské ekonomice dosáhla v tehdejších částkách 30 miliard dolarů.

• Srbové sestřelili „neviditelný“ letoun Nighthawk, pýchu Američanů, stíhačku Falcon a tři desítky nepilotovaných průzkumných letadel.

Související

Slobodan Miloševič

ROZHOVOR: 20 let od soudu s Miloševićem. Hrál vabank, jeho kalkulace byly často chybné, říká historik Vojtěchovský

Před dvaceti lety začal v Haagu proces se Slobodanem Miloševićem obviněným z podílu na krutostech během válek při rozpadu Jugoslávie. Někdejší jugoslávský prezident se verdiktu nedočkal, zemřel před jeho vynesením, což bylo pro soudní tribunál velmi nepříjemné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz balkanista Ondřej Vojtěchovský. Ředitel Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a historik z Ústavu pro studium totalitních režimů považuje Miloševićovu éru za katastrofu, dodává však, že v mnoha klíčových rozhodnutích se tento autoritářský politik musel ohlížet i na ostatní aktéry a okolnosti.
Přeživší letuška Vesna Vulovičová se v roce 2002 přijela podívat na místo tragické letecké nehody. Komentář

Před 50 lety explodovalo jugoslávské letadlo u Srbské Kamenice. Teroristický útok a pád přežila letuška Vulovičová

Do ticha se minutu po šestnácté hodině ozvala ohlušující, ničivá exploze. Nad krajinou se začalo stmívat, teplota byla kolem nuly a z mraků začaly vypadávat předměty a bohužel i lidská těla. Před 50 lety došlo k tragickému neštěstí letu JAT číslo 367 poblíž Srbské Kamenici u Děčína, 26. ledna 1972 havarovalo u této severočeské obce letadlo jugoslávských aerolinií na pravidelné lince Stockholm-Kodaň-Zábřeh-Bělehrad. Jedinou přeživší se stala letuška Vesna Vulovičová, která se tímto zázrakem stala velmi populární. Konspirace o sestřelení letadla se dodnes objevují na nejrůznějších diskuzních fórech, avšak experti se přiklánějí k teroristickému útoku, jehož atentátníka se nejspíše nikdy nepodaří vypátrat. Stín podezření padl na protivzdušnou obranu někdejší Československé lidové armády či na chorvatskou separatistickou organizaci Ustaša.

Více souvisejících

jugoslávie NATO

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy