Krádež tisíciletí: Lupiči na letišti v Bruselu ukradli diamanty za miliardu korun!

Brusel - K velkolepé loupeži došlo v pondělí večer na letišti v Bruselu, když si odtud ozbrojení lupiči odvezli v kufru diamanty v hodnotě 50 milionů dolarů (necelá miliarda korun). Oznámila to v úterý agentura AFP.

Belgická veřejnoprávní televize VRT, která se zprávou jako první přišla, původně uvedla, že diamanty měly hodnotu 350 milionů euro, tedy skoro 9 miliard korun.

Podle mluvčí World Diamond Centre v Antverpách, odkud byly diamanty přepravovány, šlo sice o jednu z největších krádeží diamantů vůbec, ale hodnota ukradených diamantů měla být "jen" 50 milionů dolarů, tedy asi 950 milionů korun. Diamanty byly surové, pokud je policie neobjeví včas, jako opracované je později bude těžké identifikovat.

Lupiči pronikli do nákladového prostoru letiště. Diamanty mělo transportovat letadlo švýcarské společnosti Helvetic Airways směřující do Curychu.

Belgické státní zastupitelství potvrdilo, že se přepadení na letišti odehrálo, ale nespecifikovalo, co bylo ukradeno. Více podrobností by mělo být známo později během dne.

Lupiči se dostali do provozní části letiště navzdory překážkám. Do letounu zásilku diamantů převážela bezpečnostní služba Brinks. Tu před letadlem před 20 hodinou přepadlo údajně osm lupičů ve dvou vozech. Přepadení se odehrálo bez střelby během několika málo minut a nikdo nebyl zraněný.

Let do Curychu byl následně zrušený.

Jeden z vozů použitých při loupeži byl později nalezený vyhořelý v blízkosti letiště. Policie po lupičích pátrá.

Agentura AP cituje britského bezpečnostního experta Philipa Bauma, podle něhož je znepokojivé hlavně to, že po prolomení plotu nenastala okamžitá reakce. To vyvolává otázky, zda byla poplašná zařízená umístěna na správných místech, řekl.

"Je opravdu velmi znepokojivé, že někdo má čas vjet se dvěma auty na letiště, provést loupež a odjet, aniž by byl zadržen," dodal.

Právě před deseti lety došlo v Antverpách k jedné z největších loupeží v historii, když lupiči ukradli z trezorů AWDC drahé kameny a zlato za asi 100 milionů dolarů.

Související

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

Více souvisejících

Belgie loupež Diamanty

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy