Krkolomná čeština a nejapné poznámky: U soudu v kauze MUS bylo i veselo

Brusel/Bellinzona - Soud o kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) ve švýcarské Bellinzoně přinesl nejen úmorné probírání podrobností složité kauzy a hodiny právnických projevů, ale i příměry ze života zvěře a boj švýcarských právníků s výslovností českých jmen. Mediálně byl zřejmě největší hvězdou procesu bývalý majitel MUS Antonín Koláček, který soud fascinoval exkurzemi do duchovních sfér.

Přelíčení začalo 13. května a skončilo ve čtvrtek, tedy o týden dříve, než se plánovalo. Bellinzona má jen asi 18.000 obyvatel a poklidná, skoro lázeňská atmosféra malebného městečka kontrastovala s pozorností, kterou případ vyvolává v České republice. V malém centru města během přestávek v jednání na sebe naráželi po městě novináři, obžalovaní i obžaloba. Výjimkou nebylo, že v kavárně na jednom rohu seděli obžalovaní s advokáty a nedaleko na náměstí v jiné kavárně byla prokurátorka se svým týmem.

Proces probíhal v improvizovaných podmínkách v budově policie, protože sídlo soudu se opravuje. V relativně malé policejní budově byla rozdělena i soudní síň. V jedné části byli soudci, žalobci a obžalovaní a úplně na druhé straně domu pak místnost pro publikum, kam se přenášelo jednání na velkých obrazovkách. I když tak byl dojem ze soudní síně poněkud zprostředkovaný, mělo to i své výhody. Přítomní nemuseli vstávat při příchodu soudců, mohli se bavit a sledovat třeba i zápasy švýcarské hokejové reprezentace, jako někteří švýcarští advokáti.

Kromě proměnlivého počtu (především českých) novinářů tam sedávali hlavně lidé z okruhu obžalovaných, jako překladatelky a další právníci, včetně advokátů ze společnosti MBS Legal, dříve Šachta & Partners.

V soudní síni byli obžalovaní obklopeni vesměs špičkovými švýcarskými advokáty s hodinovými honoráři ve stovkách švýcarských franků. V jejich čele bylo eso švýcarských právníků Lorenz Erni, který zastupoval před čtyřmi lety i režiséra Romana Polanského, když byl zadržen ve Švýcarsku kvůli žádosti o vydání do USA.

Kauza MUS je komplikovaná a celé projednávání bylo poměrně náročné a vyčerpávající. Při závěrečném šestnáctihodinovém maratónu obhajoby i soudci místy nemohli potlačit zívání. Právníci se tak snažili svá vystoupení kořenit vtipem či břitkými výpady. V tomto směru se vyznamenával Marc Henzelin, zástupce pozdějších majitelů, firmy Czech Coal Services. Když prohlásil, že škoda, kterou prý způsobili obžalovaní jeho klientovi, přesáhla tři miliardy korun, poznamenal, že takovou cifru naposledy viděl na e-mailu ze Zimbwabwe, který oznamoval údajnou výhru v loterii.

Snažil se také přesvědčit soud, že komplikovanost kauzy má zakrýt jednoduchý fakt, že šlo podle něj o krádež. "Když má něco křídla, plave to na vodě, dělá to kvá kvá a dělá se z toho paštika, je to velmi pravděpodobně kachna, i když se o tom nemluví," řekl Henzelin. Lorenz Erni na to reagoval jen poznámkou, že Henzelinovy zkušenosti z říše zvířat nebude komentovat.

Zřejmě nejvýřečnější byl obhájce Marka Čmejly, André Clerc, který měl spadeno především na prokurátorku Graziellu de Falco Haldemannovou. Jednou její prý nesourodý obžalovací spis přirovnal k rybí polévce bujabéze, podruhé jí zas teatrálně gratuloval, že je s to posoudit kvalitu překladu dokumentů z češtiny. "Pro mě je čeština tajemstvím," poznamenal. Uchýlil se tehdy i k poměrně ostrým výrazům. Když řekl, že "podle prokuratury stojí překlad za starou belu", předseda tribunálu Jean-Luc Bacher to ještě přešel. Když ale prohlásil "na to kašlu", tak ho již varoval, aby si dal pozor na jazyk.

De Falco Haldemannová se opakovanými výpady alespoň navenek nenechávala zviklat a pronikavým hlasem třídní premiantky metodicky odrážela útoky obhájců. Na rozdíl od ostatních stran jednání se ale vyhýbala žertům. I soudce Bacher, přestože prakticky nedával najevo žádné pocity, si občas humornou poznámku neodpustil. Když se jeden z obhájců v závěrečné řeči chystal vyvracet obvinění z praní špinavých peněz, Bacher jeho vystoupení uvedl: "A nyní nás čeká 20 minut praní".

Obhájci, soudci i žalobci s různými úspěchy bojovali s výslovností českých jmen. MUS se většinou měnila na "mosteka uhelna", bez problémů vycházelo jméno Petra Krause, Jiří Diviš byl většinou "Žiri Divis" a nepřítomný Oldřich Klimecký pak "Klimeky" nebo "Klimečky". Naprosto největším jazykolamem bylo ale jméno Marka Čmejly, který se většinou musel smířit s tím, že se jmenuje "Smežla".

Největší pozornost z obžalovaných vyvolával bezesporu Antonín Koláček. Jako ostatní neodpovídal na konkrétní dotazy týkající se kauzy, ale rozhovořil se po otázkách na jeho osobní situaci. Soudcům popsal svou nekonvenční filozofii zahrnující nesourodou směs buddhismu, šamanismu, tantrismu a křesťanství. Zjevně je zaujal líčením svého obratu od byznysu k věcem duchovním a výroky jako "posvátné záměry našich srdcí" či "skrze své nitro a své srdce poznávám existenci".

Soudce Peter Popp se zeptal i na Koláčkovo léčení prostaty a dostal dlouhou odpověď, včetně popisu ájurvédického léčení (tradiční indické lékařství) a analýzy problému, který podle Koláčka plyne ze stresů při komplikovaném porodu a z traumatických zážitků z dětství. "Po návratu z Indie jsem se proto vracel do porodu. S terapeutem jsem prováděl tanec ve vodě, tedy prenatální pohyby ve vodě teplé 37 stupňů, aby se úplně uvolnily křeče nebo stresy, které tam byly při tom porodu," líčil Koláček.

Vysvětlil jste víc, než jsem čekal, poznamenal poté fascinovaný Popp.

Koláček také nekonvenčně uzavřel své vystoupení u bellinzonského soudu, když vstal z lavice obžalovaných, přešel k prokurátorce a dal jí zdobenou svíčku, figurku anděla a uklonil se jí. "Jste součástí mého osudu a já jsem za to vděčný," řekl jí. Později přiznal, že pociťoval jistou nervozitu, ale pak prý cítil, že prokurátorka jeho dar "přijala s otevřenou náručí".

Související

Policie Švýcarsko

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. ČTK to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.
MUS

V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu

Olomouc - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl dnes ČTK žalobce Petr Šereda.

Více souvisejících

kauza mus MUS soudy

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

Česko nakupuje nejvíce zlata na světě. Hodnota zlata v majetku ČNB je proto rekordní

Česká republika se letos v prvním čtvrtletí připojila k zemím, které se snaží omezit svoji závislost na americkém dolaru. Činí tak v souvislosti s válkou na Ukrajině a obavou, že by Spojené státy mohly eventuálně přistoupit ke zmražení jejich devizových rezerv podobně, jako je zmrazily Rusku.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy