Růžový diamant "Pink Star" v Ženevě vydražili za 1,5 miliardy. Jde o nový rekord

Ženeva - Aukční síň Sotheby's dnes vydražila diamant Pink Star (Růžová hvězda) za 68 milionů švýcarských franků (1,495 miliardy korun). Aukční dům to podle agentury Reuters označil za novou rekordní cenu zaplacenou za drahokam. Kupující musí navíc zaplatit dražební přirážku, se kterou se cena za diamant vyšplhala na 76,3 milionu švýcarských franků (1,677 miliardy korun), upřesnila aukční síň.

"Dámy a pánové, 68 milionů je nejvyšší nabídka na světě za diamant, jaká kdy byla učiněna, a je to právě zde," prohlásil při dražbě v Ženevě licitátor David Bennett s klepnutím svého kladívka, po němž následoval bouřlivý potlesk přítomných asi 150 lidí.

Diamant Pink Star je i pro ostřílené odborníky velkým unikátem. Výjimečná je už jeho barva, má totiž zabarvení typu Fancy Vivid Pink, které je nejvíce ceněným stupněm zbarvení růžových diamantů.Drahokam Pink Star, jehož cena se před aukcí odhadovala na asi 60 milionů švýcarských franků, vydražil po asi pětiminutovém přihazování proti jinému zájemci, asi šedesátiletý fousatý muž. Odmítl se podle agentury AFP představit a uvedl, že jen zastupuje skutečného kupujícího, kterého nesmí jmenovat.Diamant o váze 59,60 karátu, který nyní zdobí prsten, vytěžila v Africe v roce 1999 firma De Beers, která je producentem diamantů s největšími příjmy na světě. Kámen, který dostal jméno Pink Star, nechala firma v roce 2003 vybrousit a v roce 2007 ho prodala. I tehdy si přál nový majitel zůstat v anonymitě.Aukční síň Sotheby's zažila i dražbu předchozího nejdražšího prodaného diamantu na světě. Před třemi lety se jí podařilo prodat diamant Graff Pink za tehdy rekordní cenu 46,2 milionu dolarů (927,55 milionu korun).

Související

Diamanty

EU představila nové protiruské sankce. Týkají se diamantů

Evropská unie v pondělí schválila další, v pořadí již dvanáctý balík protiruských sankcí. Členské země jím chtějí postihnout zisky plynoucí z vývozu diamantů. Informovala o tom Rada EU. Česko zároveň prosadilo delší výjimku na dovoz ruské oceli až do roku 2028. 

Více souvisejících

Diamanty Švýcarsko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy