Federalizace Ukrajiny? Ať se starají o sebe, vzkázal Kyjev do Kremlu

Kyjev/Moskva - Ukrajina je unitární stát a předpoklady pro federální uspořádání nemá. V projevu při cestě po centrální Ukrajině to dnes prohlásil předseda ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Odmítl tak návrhy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který v neděli v Paříži označil status "neutrální federace" za jediný vhodný pro Ukrajinu.

O budoucím správním uspořádání země rozhodnou sami Ukrajinci, řekl Turčynov. "Pánové Lavrov, (prezident Vladimir) Putin a (premiér Dmitrij) Medveděv mohou navrhovat jakékoli scénáře, ale jen pro Ruskou federaci. Rusko ať se zabývá svými problémy, nikoli problémy Ukrajiny," poznamenal Turčynov.

Ukrajina podle něj žádné předpoklady pro federalizaci nemá. "Prosazujeme politiku zaměřenou na posílení samostatnosti a odpovědnosti našich regionů, zejména v hospodářské sféře. Naše regiony musejí být silné a musejí samostatně rozhodovat o své budoucnosti, jak se to děje v mnoha civilizovaných zemích Evropy. Touto cestou se vydáme," řekl Turčynov.

Úřadující ukrajinský prezident se zároveň vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda Kyjev hodlá prosazovat status neutrality. Problém příslušnosti ukrajinské armády k některému z vojenských bloků podle něj nové ukrajinské vedení projednává.

Rusko se údajně stahujeInformace o rozmístění ruských vojáků při ukrajinských hranicích se výrazně liší a nelze je hodnověrně ověřit. Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij minulý čtvrtek prohlásil, že Rusko už stáhlo k hranicím s Ukrajinou na 100.000 vojáků. Podle západních expertů je ale tento údaj výrazně nadsazený. Spojené státy odhadují stav ruských vojsk na 20.000, západoevropské bezpečnostní agentury uváděly počátkem minulého týdne počet 30.000.

Rusko začalo soustřeďovat své jednotky při ukrajinských hranicích souběžně se záborem Krymského poloostrova. Ruští vojáci a neoznačení příslušníci ruských speciálních jednotek jsou rozmístěni hlavně při hranicích s Charkovskou, Doněckou a Luhanskou oblastí osídlených silnou ruskojazyčnou menšinou. Jejich přítomnost na dostřel od ukrajinské hranice zdůvodňuje Moskva obavou z protiruských nacionalistických nálad na Ukrajině.

Podle ukrajinských vojenských zdrojů se pravděpodobnost ruské invaze na východě Ukrajiny snižuje.

Rusové jsou dotčeni

Agresivní postup Ruska vůči Ukrajině představuje vážné ohrožení pro teritoriální integritu a politickou suverenitu této země. Současně podrývá pozici nové vlády, která nahradila Janukovyčův režim, a provokuje k oddělení Krymu. Ruské kroky navíc přinášejí významné riziko pro uspořádání mezinárodního systému po studené válce. Euroatlantické společenství nemůže nic z toho akceptovat.

Nejlepší vodítko pro porozumění celého kontextu současné situace představuje mezi dostupnými historickými analogiemi remilitarizace Porýní nacistickým Německem v roce 1936. Podobně jako Hitler před osmdesáti lety, i Putin záměrně testuje limity mezinárodního systému a snaží se využít vzniklý chaos a zmatení ve svůj prospěch. To z něj nedělá totalitárního diktátora, ale umožňuje to označit Rusko jako revizionistickou velmoc.

Současná revizionistická pozice je přímým důsledkem nepodařené socializace postsovětského Ruska. Stejně jako v Německu po první světové válce živí neúplné vítězství Západu nespokojenost s výsledkem studené války. S touto nespokojeností Putinův režim obratně manipuluje.

Ruska se patrně dotklo, že nebylo dostatečně jasně přizváno, aby se připojilo k evropskému uspořádání jako rovnocenný hráč, jako se to podařilo s Francií v roce 1815 a Západním Německem po roce 1949. Aniž bychom se snažili klást na někoho vinu, je jasné, že částečně vstřícný přístup NATO a dalších euroatlantických institucí nebyl dostatečný, aby neodvolatelně integroval Rusko do nového systému, uvedl pro EurActiv.cz hlavní analytik Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Karásek.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ruská armáda Oleksandr Turčynov (šéf ukrajinského parlamentu)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 49 minutami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 5 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy