Turčynov zvažuje na východě Ukrajiny možnost vyhlášení výjimečného stavu

Kyjev - Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes pověřil Radu národní bezpečnosti a obrany, aby prozkoumala možnost vyhlášení výjimečného stavu v oblastech bojů s proruskými vzbouřenci. Dekret hlavy státu byl dnes zveřejněn na webových stránkách prezidentské kanceláře.

Šéf Rady Andrij Parubij dostal za úkol spolu s ministerstvy obrany a vnitra, tajnou službou SBU a velením pohraniční stráže "bezodkladně posoudit možnost vyhlášení výjimečného stavu v Doněcké a Luhanské oblasti, kde probíhá protiteroristická operace". Cílem je podle prezidentského dekretu zabránit masovým ztrátám mezi civilním obyvatelstvem, zajistit stabilitu na východě země a obnovit normální fungování státní správy.Pokud podle prezidenta analýza bezpečnostních složek ukáže, že vyhlášení výjimečného stavu je účelné, očekává Turčynov návrhy, jak a kde výjimečný stav vyhlásit.Výzvy k vyhlášení výjimečného stavu v Doněcké a Luhanské oblasti ukrajinské vedení dosud odmítalo s tím, že situace tak radikální krok nevyžaduje. Ukrajinská média spekulují, že s tímto mimořádným opatřením chce Kyjev vyčkat až po inauguraci nově zvoleného prezidenta Petra Porošenka. Ta je naplánována na sobotu.Od minulého týdne ukrajinské vojenské jednotky a bojovníci Národní gardy na východě země zesílili tlak na oddíly vzbouřenců, v důsledku bojů už zahynuly stovky lidí. Dnes podle armádního velení v okolí Slavjanska vojáci zabili až 500 povstalců, mnoho dalších bylo zraněno.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Oleksandr Turčynov (šéf ukrajinského parlamentu)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy