Američan Whelan je v ruském vězení mučen? Obvinil dozorce z napadení, soud ho odbyl

Občan čtyř západních států, včetně USA, Paul Whelan, který od prosince čeká v ruské vazbě na proces, v němž je obviněn ze špionáže, si novinářům postěžoval, že ho zranili dozorci. Soud mu dnes vazbu o dva další měsíce prodloužil, informovaly tiskové agentury.

"Byl jsem ve věznici zraněn..., věznice vám to ale nechce říci," naznačil podle AFP Whelan novinářům při řízení, které se dnes konalo před soudem v moskevské věznici Lefortovo. "Můžete vidět, jak se mnou zacházejí," křikl, když ho s pouty na rukou do soudní síně přiváděli dva maskovaní policisté.

Viditelně pobledlý muž rovněž řekl, že má velké bolesti kvůli zranění, které mu ve věznici způsobili dozorci. Zároveň obvinil vězeňskou správu, že mu odmítla poskytnout lékařské ošetření. Nicméně neupřesnil, jaký druh zranění utrpěl.

Whelan, který má kromě amerického také britské, irské a kanadské občanství, při líčení prohlásil, že kvůli bolesti není schopen se hájit. Proto byla k soudu přivolána ambulance. Po prohlídce lékařem ale soudce konstatoval, že obviněného není nutné hospitalizovat.

"Nic jsem neudělal, nebyl spáchán žádný zločin," řekl Whelan novinářům poté, co bylo oznámeno rozhodnutí soudu o prodloužení vazby.

Bývalého příslušníka americké námořní pěchoty Whelana zatkli loni v prosinci agenti ruské tajné služby v moskevském hotelu Metropol, když mu údajně jeden ruský občan předal jména spolupracovníků ruských tajných služeb. V lednu pak byl obviněn ze špionáže, za což mu v Rusku hrozí až dvacetileté vězení.

Whelan, který se narodil v Kanadě, byl šéfem bezpečnostní služby společnosti BorgWarner Group, výrobce automobilových součástek se sídlem poblíž Detroitu. Do Moskvy podle vyjádření rodiny cestoval kvůli sňatku bývalého kolegy z námořní pěchoty s Ruskou.

Související

Evan Gershkovich

USA a Rusko řeší v zákulisí brzkou výměnu vězňů. Osud Gershkoviche je nejasný

Rusové a Američané jsou v kontaktu kvůli výměně vězňů, píše Wall Street Journal. Jeho novinář Evan Gershkovich byl na konci března zadržen při své reportážní cestě v Jekatěrinburgu zpravodajskou službou FSB a od té doby je držen v Rusku. Úřady ho zde obvinily ze špionáže. Gershkovich, WSJ i americká vláda toto obvinění důrazně odmítají. 

Více souvisejících

Paul Whelan (údajný špión) Rusko Věznice

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy