Běloruská policie prohledala domovy zaměstnanců tiskové agentury BelaPAN

Běloruská policie dnes ráno provedla domovní prohlídky u zaměstnanců nezávislé tiskové agentury BelaPAN včetně její šéfredaktorky. Informoval o tom web agentury Naviny.by.

O prohlídkách server informovali někteří ze spolupracovníků agentury. Její šéfredaktorka Iryna Leušynová nebyla ráno k zastižení. Policie podle svědků z místa ale dorazila i k ní. "Dveře nejsou vylomené. (Leušynová) je v bytě, jsou tam slyšet hlasy dalších lidí. U vchodu stojí mikrobus s tmavými skly," popsali svědci. Později Naviny.by informovaly, že policie veze Leušynovou na prohlídku do kanceláří agentury a že později šéfredaktorku čeká výslech.

Také v lednu provedly běloruské úřady v sídle agentury prohlídku. Podnětem pro razii bylo trestní stíhání Andreje Aljaksandrava, jednoho z novinářů. Ten čelil obvinění z porušení článku zákoníku, který pojednává o organizaci akcí hrubě narušujících veřejný pořádek nebo aktivní účasti na těchto akcích. V červnu byl pak novinář obviněn z vlastizrady.

Běloruské úřady v poslední době podnikají tvrdé kroky proti opozičním médiím, která poskytovala zpravodajství o hromadných protivládních protestech z minulého roku nebo represích režimu běloruského lídra Alexandra Lukašenka. V květnu byl například zablokován významný nezávislý server Tut.by, který byl nucen přesunout své zpravodajství na sociální síť Telegram. V červenci běloruské úřady zablokovaly na běloruském území webové stránky zpravodajského portálu Naša Niva, který patří k nejstarším médiím v zemi. Web tohoto média je z Česka nyní znovu dostupný na nové adrese. Několik novinářů obou jmenovaných médií bylo zadrženo.

S problémy se potýká například také polská stanice Belsat, která se zaměřuje na Bělorusko. V červenci ji běloruský soud označil za extremistickou a úřady posléze oznámily, že zablokovaly její webové stránky a všechny její účty na sociálních sítích v Bělorusku. Dvě novinářky stanice byly dříve kvůli živému přenosu z jednoho z protivládního protestů odsouzeny na dva roky do vězení.

Proti lidem, kteří vyšli do ulic na protest proti falšování výsledků při loňských prezidentských volbách, tvrdě zasáhla policie. Desetitisíce lidí byly zatčeny. Ochránci lidských práv hovoří také o zastrašování a mučení protestujících. Vůdčí osobnosti opozice skončily buď ve vězení, nebo ze země uprchly do exilu.

Související

Běloruská policie

V Bělorusku se před výročím protestů policie zatýká a zastrašuje, píše tisk

Po celém Bělorusku se před prvním výročím propuknutí protestů proti režimu odehrávají zatýkání a preventivní pohovory, napsal dnes na svém webu opoziční list Naša Niva s odvoláním na informace od svých čtenářů. Bezprecedentní protesty následovaly poté, co úřady opět vyhlásily vítězem dlouholetého autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Běloruská policie

Běloruská policie provedla zátah na domovy ochránců práv a novinářů

Běloruští policisté od dnešního rána vykonávali domovní prohlídky u členů vedení nezávislého sdružení novinářů, ochránců lidských práv a žurnalistů v různých městech po celé zemi. Uvedl to nezávislý server Tut.by. Podle vyšetřovatelů je cílem prohlídek zjistit okolnosti financování protestů, které se od loňského léta snaží přimět autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka k odstoupení.

Více souvisejících

policie Bělorusko Bělorusko novináři

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy