Bohatí na koronaviru vydělají. Pro ostatní má ekonom špatnou zprávu

NÁZOR - "V roce, kdy se potápělo Řecko, jsem vydělal svůj první milion (liber)," přiznává Gary Stevenson v komentáři pro server The Guardian. Ekonom a bývalý finančník tvrdí, že bohatí vydělají i na stávající koronavirové krizi.

Jedni kupí dluhy, druzí majetek

Stevensonovi tehdy bylo 24 let a zúčastnil se prezentace jednoho z předních ekonomu společnosti Citibank, který vysvětloval, že vládní dluhy velkých světových ekonomik narostly na nebezpečnou úroveň a nadále rostou, přičemž varoval, že trhy přestanou některým z uvedených států půjčovat, čímž vyvolají drtivou vlnu úsporných opatření v již tak se potácejících ekonomikách.

"Tyto vlády byly stejně jako většina jejich občanů závislé na půjčkách, aby vyžily," pokračuje Stevenson. Položil si otázku, kdo všechny jejich dluhopisy vlastnil a odpověď byla nasnadě.

Milionáři na půdě Citibank hladově hleděli na zelená a červená čísla na šestici obrazovek, nakupovali akcie a půjčovali peníze vládám a bankám, vzpomíná ekonom. Dodává, že právě podobným lidem a lidem, kterým tito milionáři spravovali peníze, uvedené dluhy patřily.

"Jak vlády a pracující kupí dluhy, tito lidé kumulují majetek, akcie, dluhopisy a zlato," píše Stevenson. Upozorňuje, že tyto peníze se nevracejí zpět do systému, aby tlačily mzdy vzhůru, ale místo toho pouze vyhánějí ceny uvedených cenin.

Jelikož vlády neučinily nic pro to, aby zastavily tento kruh rostoucí nerovnosti, problém pokračoval a pouze se zhoršoval, deklaruje bývalý finančník. Sám tehdy vsadil na budoucnost globální ekonomiky a na to, že během tří let nebudou centrální banky po celém světě schopné normalizovat úrokové sazby z mimořádných úrovní, protože ekonomiky bude neustále oslabovat rostoucí nerovnost, která takovou normalizaci neumožní.

Do konce roku 2011 se díky tomu Stevenson stal nejúspěšnějším finančníkem skupiny Citibank a milionářem. V roce 2012 učinil stejnou sázku a o dva roky později mohl odejít do důchodu.

"Od roku 2008 centrální banky a ekonomové každoročně nesprávně předvídají růst úrokových sazeb," konstatuje Stevenson. Podotýká, že neustále nedokážou pochopit, že kupící se dluhy a rostoucí nerovnost je novou normou, ze které se ekonomika nedostane.

Vlastní bydlení minulostí

Vše podle bývalého finančníka naznačuje, že koronavirus tyto nerovnosti dále prohloubí, protože pokud vláda navyšuje zadlužení, aby mohla dotovat mzdy zaměstnanců a živnostníků, kteří nemohou kvůli karanténě pracovat, a firmy si půjčují, aby přežily, platí tím ve skutečnosti účty a rentu těm, kdo dluhy vlastní.

Nyní není možné říct, které vlády se znovu uchýlí k úsporám, aby se pokusily tyto dluhy splatit, ale je jisté, že bohatí vydělají opět ohromné peníze, deklaruje ekonom. Vysvětluje, že budou nakupovat další akcie, dluhopisy, zlato, pozemky a budovy, stejně jako činili v krizových letech 2008-2011, kdy se objevilo velké množství nově vytisknutých peněz.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Vím to, protože to dělám také," přiznává Stevenson. Uvádí, že letos 18. března začal nakupovat zlato, jehož cena v dolarech za tu dobu stoupla o 14 %, stejně jako americké akcie, které mezitím posílily o 27 %, přičemž index FTSE 100 od uvedeného data posílil o 18 %.

Je rovněž pravděpodobné, že dojde k růstu cen bydlení, domnívá se ekonom. Podotýká, že pokud se bude opakovat rok 2008, po kterém se ceny nemovitostí v Londýně zdvojnásobily, koupit si bydlení za vlastní mzdu bude věcí minulosti.

Není správné, že nejbohatší lidé ve společnosti profitují z aktuální krize, zatímco miliony se propadají do zoufalé chudoby, konstatuje Stevenson. Apeluje na rychlé přijetí spravedlivějšího daňového systému, který by přiměl bohaté - jeho nevyjímaje - podílet se na řešení krize a znemožnil jim z ní profitovat.

Bývalý finančník odkazuje na práci ekonomů Gabriela Zucmana a Emmanuela Saeze věnující se tomuto problému, která doporučuje zavést daň z majetku, která by cílila na ty vůbec nejbohatší a mohla pomoci zmírnit kruh rostoucí nerovnosti spravedlivým způsobem. "V době krize, kdy ti nejbohatší budou profitovat, zatímco tolik ostatních paběrkovat, tato potřeba nebyla nikdy zřetelnější," uzavírá Stevenson.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika dluhy veřejné finance chudoba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 24 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 4 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy