Boris Johnson reaguje na protesty, hodlá zřídit komisi pro boj s rasismem

Britský premiér Boris Johnson nechá zřídit zvláštní komisi, která se bude zabývat rasovou nerovností v Británii. Napsal to v článku, který dnes zveřejnil list The Daily Telegraph. V Británii se v posledních týdnech konala řada demonstrací proti rasismu a policejnímu násilí, které se do země přelily z USA. Jedna konkrétní fotografie ze sobotního protestu se dnes dostala na titulní stranu mnoha novin.

"Je toho mnoho, co ještě musíme udělat. A my to uděláme. Je načase, aby vznikla vládní komise napříč ministerstvy, která by se zabývala všemi aspekty nerovnosti - v zaměstnání, zdravotnictví, vzdělávání a všech dalších oblastech života," napsal Johnson. Mnoho bližších detailů ke komisi ale neposkytl.

Premiér v článku reagoval mimo jiné na sobotní události v Londýně, kde se sešli příznivci krajní pravice s údajným cílem ochránit pomníky před vandaly.

O týden dříve totiž v hlavním městě demonstranti poškodili pomník válečného premiéra Winstona Churchilla. Napsali na něj, že "byl rasista". Protest v sobotu ale provázely výtržnosti a střety pravicových radikálů s příznivci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) i s policií. Policisté zadrželi 113 lidí.

Johnson v příspěvku v The Daily Telegraph odsoudil "krajně pravicové gaunery" a "rváče". "Upřímně bylo ale absurdní a odsouzeníhodné, že soše Winstona Churchilla vůbec hrozilo možné nebezpečí útoku," dodal premiér. Svého předchůdce z let 1940 až 1945 a 1951 až 1955, o němž napsal životopisnou knihu, označil za "hrdinu". V boji s rasismem je podle Johnsona nutné se soustředit na "podstatu" problému a ne na "symboly".

Velkou pozornost si dle Reuters vysloužila fotografie černošského demonstranta, který odnáší do bezpečí zraněného bělocha z opačného tábora. Řada britských novin ji dnes zveřejnila na titulních stranách a zachyceného muže označila za "hrdinu" i "milosrdného samaritána".

Vlna protestů proti rasismu a policejnímu násilí se do Evropy přelila ze Spojených států, kde se začalo demonstrovat v reakci na květnovou smrt černocha George Floyda. Ten zemřel při zatýkání ve městě Minneapolisu poté, co mu bělošský policista, který nyní čelí obvinění z vraždy, klečel několik minut na krku.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Black lives matter rasismus Velká Británie demonstrace ve Velké Británii

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy