Britský radikál močil u pomníku zavražděného policisty, soud vynesl trest

Za močení u pomníku policisty, který zemřel v roce 2017 při teroristickém útoku u britského parlamentu, dostal dnes 28letý muž trest 14 dní vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Fotografie s močícím mužem při sobotní demonstraci krajní pravice se šířila po sociálních sítích a vyvolala rozhořčené reakce.

Andrewa Bankse kdosi v sobotu vyfotil, jak močí u pomníčku Keithe Palmera. Osmačtyřicetiletého policistu 22. března 2017 ubodal terorista Khalid Masood, který předtím najel do lidí na Westminsterském mostě. Palmer byl jednou z pěti obětí atentátu. Masood byl britský konvertita k islámu s násilnickou minulostí.

Banks byl u Westminsterského paláce v sobotu se skupinou příznivců krajní pravice a fotbalových chuligánů, kteří se sešli s tím, že chtějí chránit londýnské pomníky. Předcházející sobotu sochu válečného premiéra Winstona Churchilla na Parlamentním náměstí poškodili účastníci demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí. Napsali na ni, že premiér "byl rasista".

Banks dnes u soudu tvrdil, že byl natolik opilý, že neměl ani tušení, kde močí, a že neměl v úmyslu močit právě u pomníku zavražděného policisty. Řekl, že v noci z pátku na sobotu vypil 16 pint piva (18 půllitrů) a potom nešel spát.

Absolute shame on this man.Of all the images to emerge over these few testing days I find this one of most abhorrent.Please help identify him. pic.twitter.com/8ydcNmTWrN

— Tobias Ellwood MP (@Tobias_Ellwood) June 13, 2020

Soudkyně Emma Arbuthnotová jeho vysvětlení přijala. "Ironií je, že spíše, než abyste nějaký pomník chránil, tak jste jeden skoro pomočil," uvedla. Bankse soudkyně poslala na 14 dní do vězení a nařídila mu zaplatit náklady řízení.

Premiér Boris Johnson dnes označil pravicové radikály a fotbalové chuligány, kteří se v sobotu střetli s policií a demonstranty z protirasistického tábora, za "krajně pravicové gaunery" a "rváče". Britská ministryně vnitra Priti Patelová už v neděli řekla, že zneuctění Palmerova pomníčku je "absolutně děsivé a hanebné".

Související

Matt Hancock

Británie má nejvyšší přírůstek nakažených od 8. května, policie se střetla s konspirátory

Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a zároveň největší denní přírůstek od 8. května, uvedla dnes agentura Reuters. Policie se dnes v Londýně střetla s demonstranty, kteří protestovali proti stávajícím omezením, zavedeným proti šíření viru. Úřady přitom pomýšlejí na zpřísnění celostátních pravidel.

Více souvisejících

demonstrace ve Velké Británii Londýn Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy