Demolici Národního divadla v Albánii provázely střety, policie zadržela i první dámu

V albánské metropoli Tiraně dnes ráno začala demolice budovy Národního divadla. Než mohla kontroverzní akce začít, musely bezpečnostní síly vytlačit z budovy bezmála čtyři desítky umělců a aktivistů, kteří se tam zabarikádovali. Policie nato rozehnala pepřovými spreji pouliční demonstraci několika desítek umělců, kteří se snažili znemožnit přístup k místu chystané demolice.

Demonstranti bránící budovu divadla provolávali hesla jako "hanba" a "diktatura". Při střetech policie zadržela 37 lidí, mezi nimi také manželku prezidenta Ilira Mety Moniku Kryemandhiovou, která stojí v čele malé opoziční strany. Jeden policista byl převezen k ošetření do nemocnice, očitý svědek agentury Reuters viděl také jednoho demonstranta se zraněním na hlavě.

My favorite part of the city is gone. Authoritarianism is in its place. I'm beyond heartbroken. #albania #tirana pic.twitter.com/tHKd9habay

— Alice Taylor (@The_Balkanista) May 17, 2020

Více než dva roky bojovali herci, aktivisté a opoziční představitelé proti plánu socialistického premiéra Ediho Ramy na výstavbu nového divadla a stržení původní budovy, kterou její zastánci označují za součást národního kulturního dědictví. Odpůrci premiérových plánů kromě toho Ramu obviňovali z korupčních praktik. Část veřejnosti rozhořčila i skutečnost, že se předseda vlády rozhodl jednat v době restrikcí kvůli epidemii koronaviru. Ramova vláda argumentovala tím, že nezbytně nutná rekonstrukce budovy by byla příliš drahá.

"Už dávno nejde o demolici divadla, nýbrž o pád demokracie a svobody. Nacházíme se v diktatuře," prohlásil anonymní člen Aliance na obranu divadla na videu umístěném na facebooku.

Prezident Meta, který byl do roku 2004 členem Socialistické strany Albánie a nyní patří mezi její nejostřejší kritiky, podal proti demolici stížnost k ústavnímu soudu. Nazval ji "legálním, morálním a ústavním zločinem". Soud má o stížnosti teprve rozhodnout.

Divadelní budova byla v Tiraně postavena v roce 1939, v roce 1945 pak byla povýšena na Národní divadlo a stala se kolébkou albánských kulturních institucí. Plány budovy ve futuristickém stylu vypracoval italský architekt Giulio Berte.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie Ilir Meta Edi Rama

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy