Fiasko v Moskvě. Haftar příměří nepodepsal, Erdogan hrozí vojenským úderem v Libyi

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar podle tiskové agentury TASS odjel z Moskvy bez podpisu mírové dohody o příměří. V ruské metropoli se při prostřednictví ruských a tureckých diplomatů od pondělka konaly rozhovory, které měly zajistit klid zbraní mezi mezinárodně uznávanou vládou Fáize Sarrádže sídlící v Tripolisu a Haftarovými jednotkami na východě Libye. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes Haftarovi jeho odchod vyčetl a oznámil, že v případě pokračování bojů se Ankara nebude zdráhat zasáhnout.

Haftarův odjezd bez podepsání dohody dnes potvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Všichni máme jeden cíl a vyzvali jsme strany (konfliktu) v Libyi, aby raději vyjednávaly, než aby se věci snažily řešit násilím," uvedl Lavrov. Šéf diplomacie zároveň ujistil, že Moskva bude společně s Ankarou dál usilovat o mírové řešení.

Rusko a Turecko zprostředkovaly mírové rozhovory, k nimž kromě Haftara přijel také libyjský premiér Faíd Sarrádž. Osobně se nesetkali a jednali pouze s prostředníky. Haftar od loňska bojoval o Tripolis, ale od 12. ledna obě strany dodržují klid zbraní. V Moskvě se měly dohodnout detailní podmínky příměří.

Před obnovením bojů dnes varoval Erdogan, který Haftarovi pohrozil, že "mu dá lekci", pokud na Sarrádžovu vládu znovu zaútočí. Prezident zároveň v projevu Haftara označil za pučistu. Agentura TASS dnes s odvoláním na arabská média uvedla, že na jihu Tripolisu dnes opět byla slyšet střelba, což by naznačovalo konec dočasného příměří.

Haftar se domnívá, že v mírovém návrhu nebyly zohledněny požadavky jeho samozvané Libyjské národní armády (LNA). Arabská redakce stanice Sky News oznámila, že Haftar v nepřímých rozhovorech požadoval záruku, že LNA bude moci vstoupit do Tripolisu a že bude sestavena vláda národní jednoty, která musí získat důvěru parlamentu sídlícího ve východolibyjském Tobrúku. Dále požadoval mezinárodní dohled nad příměřím s vyloučením Turecka a stažení bojovníků, kteří do Libye přišli ze Sýrie a Turecka.

Sarrádž naproti tomu trval na tom, že se Haftarova armáda musí stáhnout na pozice, na nichž byla do loňského dubna, kdy LNA začala postupovat k Tripolisu. Sarrádž, který dohodu podepsal, si rovněž dělá nárok na funkci nejvyššího velitele libyjské armády.

Haftar podle televize Al-Arabíja smlouvu nepodepíše, dokud všechny jeho požadavky nebudou zohledněny. Polní maršál se zároveň ohradil proti Sarrádžovu podpisu dokumentu.

Další příležitost ke smíření obou stran bude v neděli, kdy se má jednat o Libyi v Berlíně.

Související

Tunisko

Libye na cestě z chaosu. V Tunisu začala pod záštitou OSN historická jednání

V tuniské metropoli dnes pod záštitou OSN započala mírová jednání znesvářených libyjských frakcí, informuje agentura AP. Rozhovory, které navazují na dohodu o trvalém příměří v Libyi z minulého měsíce, mají ukončit politický chaos, který zemi zachvátil po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, a připravit cestu k prezidentským a parlamentním volbám.

Více souvisejících

Chalífa Haftar Fáiz Sarrádž Libye Rusko Turecko Recep Tayyip Erdogan Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

před 5 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ondřej Zajíc

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Kyjev: Putinovy změny ukazují na totální militarizaci ekonomiky

Změny v ruské vládní struktuře, které navrhl prezident Vladimir Putin, ukazují na "totální militarizaci ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů pro nekonečnou válku," uvedl Mychajlo Podoljak, poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta, v reakci na nové personální obsazení po Putinově inauguraci.

před 11 hodinami

USA: Putin svým posledním krokem dokázal, že je zoufalý

Spojené státy prohlásily, že změna ve vedení ruského ministerstva obrany nařízená šéfem Kremlu Vladimirem Putinem svědčí o jeho zoufalství v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy