Johnsonův odchod kvůli covidovým večírkům žádá nejméně 28 konzervativců

Nejméně 28 poslanců britské Konzervativní strany vyjádřilo nedůvěru v premiéra Borise Johnsona poté, co vládní vyšetřovací zpráva popsala porušování protiepidemických opatření v Downing Street. Informoval o tom dnes server Sky News. Pokud svou důvěru v Johnsona odvolá nejméně 54 ze současných 359 členů poslaneckého klubu, mohou vyvolat hlasování o jeho sesazení z pozice lídra strany, a potažmo i premiéra.

Poslanec John Stevenson se dnes stal osmadvacátým konzervativcem, který Johnsona veřejně vyzval k odchodu kvůli skandálu známému jako Partygate. Uvedl, že ho porušení vládních nařízení a následná reakce ministerského předsedy "hluboce zklamaly". Stevenson dodal, že Johnsona vyzval, aby vyvolal hlasování o důvěře, ale protože se k tomu nemá, sám podniknul příslušné kroky.

Chvíli před Stevensonem odsoudila "nepřijatelné chyby ve vedení" bývala britská ministryně obchodu Andrea Leadsomová. Johnsona ale k rezignaci veřejně nevyzvala.

Podle stranických pravidel musí lídr strany čelit hlasování o nedůvěře v případě, že 15 procent všech poslanců dá najevo, že už jej nepodporují. Za současné situace by byla tato podmínka splněna při dosažení počtu 54 dopisů v rukách takzvaného Výboru 1922. Proces provází značné tajnosti a to, kolik dopisů už od poslanců dorazilo, ví jen předseda výboru Graham Brady.

V roce 2018 jen 24 poslanců veřejně oznámilo, že tehdejší premiérce Therese Mayové vyslovilo nedůvěru. Hlasování o jejím vedení se ale podařilo vyvolat, protože bylo dosaženo tehdy potřebné hranice 48 dopisů.

Od doby, kdy Johnson v dubnu obdržel pokutu za účast na svém narozeninovém večírku během lockdownu, přibývá poslanců, kteří premiérovi vyjadřují svou nespokojenost. Od minulé středy, kdy bylo zveřejněno plné znění zprávy úřednice Sue Grayové, se ale zvedla nová vlna výzev k Johnsonově odstoupení.

Podle pozorovatelů by hlasování o nedůvěře mohlo být vyvoláno nejdříve příští týden, aby nezastínilo nadcházející oslavy 70 let od nástupu královny Alžběty II. na trůn.

Bývalý lídr konzervativců William Hague uvedl, že zpráva z vyšetřování Sue Grayové představuje jakousi "pomalou explozi rozbušky" a s přibývajícím počtem konzervativních zákonodárců, kteří Johnsona veřejně kritizují, "se rozbuška blíží dynamitu". "Johnson je v opravdovém průšvihu. Strana směřuje k tomu, že bude hlasovat buď příští týden nebo někdy koncem června," uvedl Hague.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Čekání na schválení vojenské pomoci americkým Kongresem mohlo způsobit vážné škody

Schválení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkým Kongresem po pětiměsíčním čekání možná způsobilo škody, které se budou na frontě cítit ještě několik měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy