Konec jedné éry, komentují Britové úmrtí panovnice. Karel III. podle nich může mít problémy

Královna Spojeného království Alžběta II. byla základním kamenem britské společnosti a pracovala prakticky až do své smrti. Podle některých je to úctyhodný výkon, navíc doplněný o její milé a důstojné vystupování. Panovnice si vysloužila respekt lidí a státníků po celém světě.

Pohřeb královny byla jedna z nejvýznamnějších akcí v novodobé historii Spojeného království. Období od její smrti až po pohřeb se neslo ve znamení státního smutku. „Je to jako konec jedné éry. Její smrt semkla lidi dohromady, ti tak cítí, že mohou truchlit a oslavovat její život společně,“ řekla Margaret June Hutchings, která se podle informací serveru BBC narodila ve stejný den, kdy byla královna korunována, tedy 2. června 1953.

Byla jedním z tisíců lidí, kteří strávili před Westminsterským opatstvím v Londýně dlouhé hodiny, aby se s královnou mohli ještě naposledy rozloučit, a vstoupit tak do nové éry.

Královna na lidi vesměs působila přátelsky a nesmírně pracovitě. „Nevím, jaká královna byla osobně, ale vždycky vypadala jako přátelská a chovala se mile a důstojně. Sloužila po neuvěřitelnou řadu let, a dokonce těsně před svou smrtí pracovala. To je v 96 letech pozoruhodné,“ myslí si Alan z Llandudna ve Walesu.

Alan věří, že Spojené království bez monarchie dokáže přežít „Někteří si ale myslí, že je základním kamenem britské společnosti, nebo že nás rodina ochrání před budoucí diktaturou. Navíc si ani nemyslím, že by královská rodina byla pro Británii ekonomická zátěž. Právě díky ní k nám jezdí spousta turistů a masivně do ekonomiky přispívají,“ dodal Alan z Walesu pro EuroZprávy.cz.

Podle jiných královna pro Brity znamenala hodně jako osoba, nikoliv coby monarcha. „Dala Spojenému království celý život a hodně za ní stála. Nemyslím si ale, že nějak moc hluboké pocity vůči královské rodině mají všichni lidé po celém Spojeném království. Spíše jim záleželo na osobě královny než na jejím postavení,“ popsal Miles ze severoanglického Bury pro EuroZprávy.

„Nevím, jak se král Karel III. zhostí své nové role na tak vysoké pozici. Už jen z hlediska jeho upřímných a kontroverzních názorů. Pokud si je nechá pro sebe, pak nebude mít žádné problémy. Jestli je ale od svých povinností nedokáže oddělit, pak bude mít velké trable,“ míní Velšan.

Jeho příprava na roli budoucího krále probíhala již od dětství. „Hodně se zajímal o společenské a ekologické problémy. Tyto možnosti dostal také díky své pozici a také měl hodně času,“ řekl vedoucí charity The Prince’s Foundation Kenneth Dunsmuir zpravodajskému serveru CNN. Právě tuto charitu Karel III. založil.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Královna Alžběta II. pohřeb královny Alžběty II. (19.9.2022) Král Charles III. (Karel III.) královská rodina (gbr)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 31 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropou prošly prvomájové demonstrace. V Německu a Francii zasahovala policie

Prvomájové demonstrace v Paříži a německých městech byly provázeny napětím a incidenty. V Paříži došlo k rozbíjení nejméně dvou výloh obchodů radikály, zatímco ve Stuttgartu se střetly protestující s policií, jak informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy