Navržený premiér Černé Hory přirovnal situaci v zemi k převratu

Navržený premiér nové černohorské vlády Zdravko Krivokapić označil nynější situaci ve své zemi za "zvláštní státní převrat". Toto přirovnání použil v prohlášení k připravenému programu svého budoucího kabinetu, s nímž ve středu seznámí parlament a požádá o vyslovení důvěry.

V srpnových volbách sice v Černé Hoře opět zvítězila Demokratická strana socialistů (DPS) prezidenta Mila Djukanoviče, nicméně nenašla žádného partnera do vlády. Místo toho se tři dosud opoziční strany dohodly na vytvoření vládní koalice, která má v parlamentu 41 z 81 poslaneckých mandátů. DPS tak přišla o moc po téměř třech desítkách let vládnutí.

Krivokapić v prohlášení obvinil končící vládu ze snah uplatnit "scénář spálené země" s cílem co nejvíce ztížit práci novému kabinetu. Způsobenou krizi lze podle designovaného premiéra překonat výlučně "reformami, spravedlivým a zodpovědným řízením, posilováním ekonomiky a právního státu".

Za priority své vlády Krivokapić podle listu Vijesti označil "boj proti korupci a zločinnosti, spravedlnost a rovnoprávnost, dobré sousedské vztahy s okolními zeměmi, zajištění čestných podmínek ve volbách, snížení nákladů na veřejné výdaje, ale také vytváření důvěry veřejnosti a transparentnost práce státní správy".

Známa jsou už i jména 12 členů budoucí vlády, o jejíž schválení Krivokapić ve středu požádá poslance. Mezi navrženými ministry jsou čtyři ženy, z nichž jedna, Olivera Injacová, má být pověřena vedením ministerstva obrany.

Výsledek voleb vyvolal obavy, zda nová vláda neodkloní Černou Horu od dosavadního prozápadního kurzu. Nová vládní koalice totiž zahrnuje i uskupení, která se zasazovalo o bližší vztahy s tradičními spojenci, Srbskem a Ruskem. Vůdci koaličních stran ale slíbili posílit vztahy s NATO a urychlit reformy vyžadované Evropskou unií.

Černá Hora je od června 2017 členem Severoatlantické aliance. V prosinci 2010 země získala status kandidáta EU a o dva roky později byla otevřena první kapitola přístupových rozhovorů.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Černá Hora Zdravko Krivokapić Milo Djukanović

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy