Nešlo jen o výbuch torpéda. Kursk poslal ke dnu hlubší problém, tvrdí historik

NÁZOR - Tragédie ponorky Kursk zůstává i po dvaceti letech jednou z nejtemnějších kapitol v dějinách ruského námořnictva. V komentáři pro server National Interest to tvrdí vojenský historik a publicista Mark Episkopos z think tanku Center for National Interest.

Jedna z nejlepších ruských ponorek

Raketová ponorka s jaderným pohonem Kursk byla jednou z posledních postavených v rámci Projektu 949A Antěj, v kódu NATO označovaném jako třída Oscar II, nastiňuje Episkopos. Konstatuje, že šlo vrchol pozdní konstrukce sovětských jaderných ponorek, jejichž účelem byl boj s americkými skupinami letadlových lodí.

Plánovány byly dvě desítky těchto plavidel, ale před koncem studené války se jich podařilo postavit pouze třináct, uvádí historik. Dodává, že Kursk byl zařazen do Severního loďstva v roce 1994, tedy v době, kdy docházelo k tvrdým škrtům v rozpočtu ruského námořnictva a chronický nedostatek údržby po zhroucení Sovětského svazu uvrhl mnoho ruských ponorek do havarijního stavu.

"Kursk byl široce považován za jednu z nejlepších ponorek Severního loďstva, obsluhován schopnou posádkou," pokračuje autor komentáře. Připomíná, že 12. srpna 2000 se Kursk připojil k desítkám dalších ruských plavidel v rámci největšího námořního cvičení po pádu Sovětského svazu.

Ponorka dostala povolení vypálit několik cvičných torpéd na raketový křižník třídy Kirov, Pjotr Veliký, rekapituluje Episkopos. Vysvětluje, že po značném zpoždění se v rozmezí dvou minut ozvaly dvě podvodní exploze a ke zděšení všech účastníků cvičení se Kursk po těchto explozích potopil.

Výbuch zničil přední část trupu a mnoho oddílů ponorky, shrnuje historik. Poukazuje, že po zdlouhavé fázi interních zmatků a byrokratické řevnivosti dospělo vládní vyšetřování k závěru, že na palubě explodovalo jedno z torpéd typu 65-76A, a to kvůli úniku peroxidu vodíku.

Exploze způsobila požár, který se rychle šířil plavidlem, zamořil několik oddílů toxickými zplodinami a následně vyvolal výbuch mnoha dalších torpéd, parafrázuje Episkopos závěry šetření. Dodává, že výbuchy údajně přežilo třiadvacet námořníků, ale i ti nakonec zahynuli kvůli nepříliš včasné záchranné akci.

Bolestivý budíček

Incident si tak vyžádal životy celé posádky Kursku, 118 lidí, uvádí autor komentáře. Poukazuje, že následná šetření zjistila mnoho případů přečinů a porušení předpisů, včetně nefunkční záchranné bóje, vynechaných kontrolních prohlídek i údajného nesprávného zacházení s citlivým palubním vybavením.

"(Ruská) vláda nakonec jako zdroj úniku určila vadný svár na torpédu," pokračuje Episkopos. Odkazuje na pozdější zjištění, že cvičné torpédo bylo ve špatném stavu a jako takové se na palubě Kursku vůbec nemělo nacházet.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vadný svár sice mohl být bezprostřední příčinou exploze, ale není příliš pochyb o tom, že katastrofa Kursku byla čistě výsledkem systematické neschopnosti, všudypřítomné nedbalosti a nepřijatelného odbývání údržby v desetiletí po zhroucení Sovětského svazu, tvrdí historik. Zdůrazňuje, že katastrofu dokončila "zpackaná" reakce Moskvy.

Kreml v kritických dnech po katastrofě vydával protichůdná a fakticky sporná stanoviska, zdráhal se zveřejnit počet obětí, nekomunikoval patřičně s jejich rodinami a nevysvětlitelně oddaloval konečný souhlas s přijetím britské a norské pomoci při záchranné operaci k vraku, připomíná Episkopos. Upozorňuje, že debata o tom, co bylo důvodem, pokračuje, ale někteří zmiňují možnost, že Kreml zpočátku nedostal od armády přesné informace o rozsahu poškození ponorky a počtu obětí.    

"Katastrofa Kursku nebyla pouze lekcí pro Moskvu z krizového managementu, ale také bolestným budíčkem ohledně neutěšeného stavu mnoha ruských vojenských plavidel," vyzdvihuje historik. Připomíná, že po roce 2010 tak ruské ministerstvo obrany vytýčilo rozsáhlý modernizační a přezbrojovací program, který má námořnictvu vdechnout nový život.

Související

Ponorka Kursk

20 let od potopení Kursku: Za zkázou ponorky stojí diletantství Ruska i odmítání pomoci ze Západu

ANALÝZA - Jejich pohrdání lidskými životy, mlžení a lhaní je zarážející i po dvaceti letech. Ruské námořnictvo po havárii jaderné ponorky K-141 Kursk Projektu 949A Antěj, kterou dvě mohutné exploze 12. srpna 2000 potopily na dno Barentsova moře, preferovalo vyšší státní zájmy. Pro velitele bylo prvořadé, aby se svět nedozvěděl, zda na palubě plavidla byly jaderné zbraně, z čehož je západní analytici dodnes podezírají. Proto se záchrana 23 přeživších námořníků zpočátku vůbec neřešila.

Více souvisejících

ponorka Kursk Ruská armáda Rusko Ponorky

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 5 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 5 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 5 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 10 hodinami

Policejní těžkooděnci vstoupili do Kolumbijské univerzity, rozehnali demonstranty

Policejní těžkooděnci newyorské policie vstoupili v noci na středu na půdu kampusu Kolumbijské univerzity v New Yorku, aby rozehnali demonstranty, kteří v rámci propalestinského protestu obsadili univerzitní budovu Hamilton Hall. Demonstranti se v budově zabarikádovali a vyvěsili vlajky, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy