Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní výrok, podle kterého mnohé domovy pro seniory nedodržovaly vládní doporučení ohledně boje proti covidu-19. Šéf jednoho sdružení hovořil o přepisování dějin, zástupce dalšího spolku klasifikoval slova předsedy vlády jako urážlivá a labouristická opozice žádala omluvu. Ministr zdravotnictví Matt Hancock vzkázal, že Johnson vyjádření nevezme zpět.

"Zjistili jsme, že příliš mnoho pečovatelských domovů v podstatě nedodržovalo procedury takovým způsobem, jak mohly, ale neustále se učíme," zněl pondělní výrok, který pobouřil některé zástupce odvětví. Slova přišla za pokračující kritiky na adresu vlády, že pokyny ohledně minimalizace rizika v domovech důchodců přicházejí příliš pomalu.

"Jestli je tohle skutečně jeho názor, tak si myslím, že skoro vstupujeme do kafkovské alternativní reality, kde vláda nastaví pravidla, my je dodržujeme, jim se nelíbí výsledky a vinu svalí na lidi, kteří dělají, co můžou," reagoval v rozhlasovém vysílání BBC Mark Adams, který vede organizaci Community Integrated Care poskytující podporu důchodcům či mentálně postiženým obyvatelům. Johnsonův výrok hodnotil jako nepovedený a zbabělý.

Podobně se vyjádřila skupina National Care Forum, která zastupuje 120 charitativních organizací ze sektoru sociální péče. Podle jejího šéfa Vica Raynera se domovy "do písmene" držely znění oficiálních doporučení, zatímco se vláda soustředila hlavně na situaci v nemocnicích. Johnsonovo pondělní vyjádření je "upřímně řečeno obrovskou urážkou" vůči pečovatelům.

Vláda se podle všeho nehodlá omlouvat, jak žádá opoziční Labouristická strana. Ministr Hancock nicméně v parlamentu uvedl, že pečovatelské domy odvedly při epidemii "skvělou práci". Slovy o nedodržování pravidel podle něj premiér Johnson odkazoval na to, že "správné procedury" z počátku "nebyly známé".

V britských domovech pro seniory a podobných zařízeních podle vládních statistik zemřelo na 20.000 lidí s covidem-19. Bilance epidemie v pečovatelském sektoru ale může být ještě výrazně vyšší, neboť v domovech důchodců zemřelo za dobu jejího trvání skoro o 30.000 lidí více než za stejné období v loňském roce.

Agentura Reuters na jaře v rozsáhlé reportáži popsala, že klienti a pracovníci v domovech důchodců zůstali vystaveni covidu-19 i v důsledku vládní snahy zabránit přetížení nemocnic. Média zmapovala řadu případů, kdy nemocnice posílaly pacienty zpět do domovů, aniž by bylo jasné, zda je to bezpečné. Kontroverze vyvolal také obsah vládních doporučení, která až do 12. března označovala šíření nákazy v zařízeních sociální péče za "velmi nepravděpodobné".

Podle komentáře BBC je zároveň v zákulisí vlády citelná frustrace z toho, že pečovatelský sektor nečelí takřka žádné kritice. "Ale odvětví si oprávněně stěžuje, že především ze začátku se doporučení neustále měnila. Velká celostátní operace kolem osobních ochranných pomůcek se soustředila na (státní zdravotnický systém) NHS... Testování se zavádělo pomalu a teprve nyní bylo ohlášeno pravidelné testování klientů a pracovníků," shrnuje zpravodaj Nick Triggle.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie sociální péče Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy