Pfizer a Moderna. Lékaři bez hranic varují: Schválení vakcín nepostačí k vyřešení pandemie, pokud...

„Svět se zatajeným dechem očekává schválení vakcín proti COVID-19, ještě ale není čas slavit,“ říká lékař Sidney Wong, výkonný ředitel Kampaně za dostupnost léků Lékařů bez hranic. „Právě teď jsme svědky situace, kdy velký podíl omezeného počtu prvních dávek drží v rukou malá hrstka zemí jako Spojené státy americké, Velká Británie a členové Evropské unie. Pro brzkou dodávku do ostatních zemí toho zbylo velmi málo. My bychom chtěli vidět rychlé navýšení celkových globálních zásob: aby bylo více vakcín v oběhu a dávky byly přidělovány podle kritérií veřejného zdraví Světové zdravotnické organizace. Nikoliv podle schopnosti daných zemí za ně zaplatit.“

Americká společnost pro kontrolu léčiv (FDA) zahájila jednání o mimořádné autorizaci dvou vakcín proti onemocnění COVID-19 od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Lékaři bez hranic varují: eventuální schválení vakcín proti COVID-19 nepostačí k vyřešení globální pandemie, pokud korporace nezačnou spolupracovat s dalšími výrobci a nebudou prodávat vakcíny za výrobní cenu. To by znamenalo sdílení veškerého potřebného duševního vlastnictví, technologií, dat a postupů, aby co nejvíce společností mohlo vyrábět život zachraňující vakcíny. Lékaři bez hranic k transparentnosti vyzývají i proto, že obě vakcíny byly financovány z veřejných zdrojů.

Očekávaná omezení ve spojitosti se zásobami prvních vakcín proti COVID-19 byla uměle vytvořena systémem, který dovolil farmaceutickým korporacím rozhodovat o tom, kdo bude moci tyto vakcíny v budoucnu vyrábět. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Moderna byla jedinou společností, která se zavázala k tomu, že během pandemie nebude vymáhat právo vyplývající ze svých patentů. Aby měl tento slib smysl, měla by Moderna sdílet své duševní vlastnictví, technologie, data a know-how. Tím by umožnila ostatním výrobcům maximalizovat produkci těchto potenciálně život zachraňujících vakcín.

Společnosti Pfizer/BioNTech nenastínily žádné plány sdílet své technologie, chráněné na základě duševního vlastnictví. Aby se zvýšila světová kapacita výroby a zásobování, Pfizer/BioNTech by měly své výrobky vystavit pod otevřenou licencí a sdílet své technologie s ostatními výrobci vakcín. Velká Británie schválila nouzové použití této vakcíny začátkem prosince.

Vývoj obou testovaných vakcín získal značnou podporu z veřejných zdrojů. Tyto peníze ale nezavazují společnosti k transferu technologií, transparentnosti v nákladech ani k prodeji vakcín za výrobní cenu.

Transparentnost napříč spektrem je však klíčová pro zajištění dostupnosti vakcín. Obě korporace přitom udržely důležitá data o vývoji a výzkumu, klinické studii a informace o výrobní ceně v tajnosti, tzn. mimo kontrolu veřejnosti. Některé společnosti vyvíjející vakcínu proti COVID-19, jako je například AstraZeneca, se zaručily prodávat ji během pandemie „bez zisku“. Zatímco Pfizer a Moderna oznámily, že vakcíny za výrobní ceny prodávat nebudou.

Moderna získala téměř 2,5 miliardy dolarů z amerických vládních fondů. Přesto Moderna navrhuje cenu 50–74 dolarů na osobu (za obě potřebné dávky) pro prodej v zemích s vysokým příjmem, včetně USA. To je zatím jedna z nejvyšších cen potenciální vakcíny proti COVID-19, která kdy byla uvedena. V tuto chvíli není jasné, za jakou cenu chce společnost vakcínu prodávat v zemích s nízkými či středními příjmy.

Vývoj vakcíny společnosti Pfizer zase podpořil grant německé vlády ve výši skoro 443 milionů dolarů. Společnost jej získala skrze svého partnera BioNTech. Dosáhla také na půjčku přesahující 118 milionů dolarů od Evropské investiční banky. Podle aktuálních informací Pfizer plánuje cenu nastavit na 40 dolarů na osobu (za obě dávky).

„V momentě tak důležitých pokroků, které vzbuzují naději, je skličující pozorovat, jak farmaceutické společnosti ukrývají informace klíčové pro zajištění dostupnosti vakcíny před dohledem veřejnosti,“ řekla Dana Gill, americká poradkyně Kampaně za dostupnost léků Lékařů bez hranic.

„Farmaceutické korporace a vlády tímto způsobem snižují svou zodpovědnost vůči daňovým poplatníkům a veřejným subjektům, kteří vývoj vakcín hradili a nyní za ně budou platit. Veřejnost má právo na informace a bez transparentnosti nemůže dosáhnout férových cen. A ani vlády nemohou vyjednávat o nižších cenách založených na skutečných nákladech. Pfizer a Moderna by měly jít příkladem a informace o vývoji vakcíny zpřístupnit. Žádné společnosti by nemělo být umožněno z pandemie profitovat.“

Zajištění férového přístupu však nezávisí pouze na dostatečných zásobách a dostupné ceně.  Obě vakcíny totiž vyžadují pro své uchování i přepravu nezvykle nízkou teplotu. Látka společnosti Moderna vyžaduje převoz při  -20 stupních Celsia, látka společnosti Pfizer/BioNTech dokonce -70 stupních Celsia. To je chladnější teplota, než bývá během arktických zim. Je tedy třeba zachovat tzv. ultra-chladový řetězec.

To je obrovská výzva, co se týče převozu, způsobu uchovávání i použití – zvláště pak v prostředí s limitovanými zdroji, kde pracují Lékaři bez hranic.

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic očkování Pfizer BioNTech Moderna (farmaceutická firma) USA (Spojené státy americké) EU (Evropská unie) Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy