Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí víkendového summitu tohoto uskupení pokusila v komentáři pro server The Conversation odpovědět ekonomka Emily J. Blanchardová, profesorka z americké Darthmouth College.

Skupina G7 je neformálním seskupením sedmi silných demokracií, zdůrazňuje profesorka. Dodává, že členy jsou Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Kanada, Velká Británie a Spojené státy.

Summitů G7 se ovšem účastní také předsedové Evropské komise a Evropské rady, protože členy skupiny je několik významných členských států Evropské unie, upozorňuje autorka komentáře. Podotýká, že počet členů se ovšem od založení skupiny v roce 1975 příliš nerozrostl.

O přijetí dalších zemí se totiž rozhoduje interně, vysvětluje Blanchardová. Konstatuje, že skupinu založila šestice států, které jsou členy i nadále, přičemž o rok později se k nim připojila Kanada.

"V roce 1998 se jako osmý člen připojilo Rusko, což dočasně změnilo název skupiny na G8, ale Rusko bylo vyloučeno poté, co v roce 2014 anektovalo Krym," nastiňuje ekonomka. Shrnuje, že zbylých sedm bohatých zemí společně tvoří základ současné globální ekonomiky a systému spolupráce založené na pravidlech, na kterém globální ekonomika stojí.

Proč je G7 důležitá

Země skupiny G7 dohromady tvoří zhruba 40 % objemu světové ekonomiky, uvádí profesorka. Upozorňuje, že před několika desetiletími to dokonce bylo na 70 %.

Navzdory uvedenému poklesu zůstává hospodářská síla skupiny G7 nezpochybnitelná, deklaruje Blanchardová. Vysvětluje, že tomu tak je i kvůli jejich společné pozici zemí, které stojí v čele technologických inovací a průmyslového know-how.

Ekonomiky zemí G7 jsou navíc neoddělitelně provázané s globálními dodavatelskými řetězci, konstatuje expertka. Podotýká, že díky tomu mají politické změny a hospodářské otřesy větší či menší seizmický efekt na celý svět.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nakonec G7 je zřejmě nejlepší nadějí na rychlou, rozhodnou a smysluplnou politickou akci v palčivých globálních otázkách," pokračuje profesorka. Je tomu podle ní navzdory tomu, že G7 nemá institucionální ráz jako OSN, Světová obchodní organizace nebo Severoatlantická aliance a nedisponuje ani institucionálními pravidly či aparátem.

G7 sice tvoří podmnožinu nastupující organizace G20, která zahrnuje silné ekonomiky na vzestupu jako Čínu, Indii a Brazílii, má jednu velkou výhodu, domnívá se Blanchardová. Naznačuje, že je mnohem jednodušší dosáhnout shody v menší skupině podobných zemí, než hledat konsensus v rámci různorodých států s velmi odlišnými ekonomickými a politickými prioritami.

Co je náplní G7?  

Svět čelí zásadním výzvám, nepochybuje ekonomka. Mezi ně řadí nejen ničivé hospodářské dopady pandemie nemoci covid-19, ale také změny klimatu, vzestup autoritářství a útoky na demokracii.

"Žádný z těchto problémů se nepotírá dobře v rámci národních hranic," píše odbornice. Deklaruje, že země musí proto spolupracovat, pokud chtějí nalézt řešení, které pouze nepřenese problém na jejich sousedy.

Za příklad důležitého a smysluplného kroku skupiny G7 pak profesorka označuje oznámení z letošního 5. června, že účastnické země se dohodly na zavedení globální minimální korporátní daně.

Jde o přelomový moment v dějinách mezinárodního danění, konstatuje autorka komentáře. Věří, že pokud bude úspěšně zavedena do praxe, může tato dohoda znamenat konec existence daňových rájů a dramatický posun v tom, jak firmy vykazují své zisky ve světě.

Související

Více souvisejících

G7 Rusko demokracie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy