Putin chce využít koronakrize. Mocnosti jsou připraveny jednat

Před 75 lety došlo k porážce Nacistického Německa a následné kapitulaci Japonska, díky čemuž skončila 2. světová válka, jeden z nejkrvelačnějších konfliktů v dějinách lidstva. Nyní při příležitosti výročí tohoto historického mezníku věří ruský prezident Vladimír Putin, že by současná globální zdravotní nouze mohla přispět znovusjednocení dřívějších spojeneckých mocností.

Podle informací ruské televizní stanice RT se Putin momentálně zabývá příčinami dřívějšího nárůstu popularity nacismu a zároveň také informuje o výhodách následného poválečného uspořádání světa. Společnost národů, která vznikla po 1. světové válce, považuje ruský prezident za oslabenou, což byl podle něj také jeden z důvodů vzniku druhého globálního válečného konfliktu. 

Naopak následně ustavená OSN splnila svůj účel a v budoucnu tak zabránila přímým střetům mezi jednotlivými velmocemi. Vzhledem k probíhající pandemii covid-19, která bude mít pro celý svět nedozírné ekonomické důsledky, doufá v opětovné obnovení dialogu mezi dřívějšími válečnými spojenci, kteří jsou mimo jiné také trvalými členy Rady bezpečnosti OSN. 

Lídři Spojeného království, Francie, Číny a USA uvedli, že už jsou na jednání s Ruskem, kde se v příštích dnech uskuteční odložená vojenská přehlídka při příležitosti Dne vítězství, tedy oslav porážky nacismu, připravení. Hlavním bodem programu bude situace globální ekonomiky a hledání cest překonání blížící se nevyhnutelné hospodářské krize a pomoc lidem a odvětvím, které zasáhla přijatá karanténní opatření.

Putin by rovněž také rád vedl dialog o bezpečnostních otázkách. "Myslím si, že by bylo užitečné diskutovat o rozvoji kolektivních principů ve světových záležitostech, tedy mírových otázkách, posílení globální i regionální bezpečnosti, strategické kontroly zbraní, jakož i společného úsilí v boji proti extremismu, terorismu a dalším hrozbám," řekl ruský prezident.

Nelze tedy pochybovat, že vzájemná jednání mezi Moskvou, Pekingem, Paříži, Washingtonem a Londýnem sehrají významnou roli při hledání společných odpovědí na moderní výzvy a hrozby. "Máme jedinečnou příležitost vyjádřit svůj smysl pro zavázání se duchu ideálů a závazků, za něž bojovali naši otcové a dědové," dodal Putin.

Ruský prezident zároveň také poukazuje na enormní rozdíl v počtu obětí na obou stranách konfliktů, kdy počet obětí na sovětské straně čítal 27 milionů životů, ať už v německých lágrech, na válečných frontách nebo koncentračních táborech. O civilistech, kteří zahynuli během bombardování, nebo na vyhladovění (narážel zřejmě na Obležení Leningradu) nemluvě. 

V celkovém přepočtu padl jeden ze sedmi Sovětů ve srovnání s 1 ze 127 Britů a 1 z 327 Američanů. Putin zároveň ale také ocenil pomoc, které se Rudé armádě při finálních bojích, dostalo od spojenců. Hovořil například o dodávkách vojenské munice, jídla a dalšího vybavení. "Pomoc byla významná, neboť pouhých 7 % výbavy činila sovětská výroba," přiznal ruský prezident. "Naší povinností politiků, kteří přijímáme odpovědnost, je zaručit, že námi vytvořený a ověřený systém bude i nadále zachováván a vylepšován," podotkl.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin II. světová válka nacisté

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy