ROZHOVOR: Pět let od masových protestů se Rusko mění z měkkého v tuhý autoritářský režim, tvrdí analytik Andrej Kolesnikov

Před pěti lety odstartovala v Rusku série rozsáhlých pouličních protestů, během kterých desetitisíce obyvatel v mnoha městech napříč zemí dávaly najevo své rozhořčení z korupce zakořeněné ve vládních kruzích, stejně jako nesouhlas s chystanou reformou penzí, která zvyšovala věk odchodu do důchodu. Ruský politický analytik Andrej Kolesnikov působící v nezávislém think tanku Carnegie Moscow Center v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz při této příležitosti stručně nastínil, jaké bylo pozadí tehdejších protestů, jak ovlivnily ruskou vnitropolitickou situaci i to, jaká je možnost protestovat za současné situace, během ruského vojenského útoku na Ukrajinu.

Jako spouštěč demonstrací před pěti lety se často označuje film On vam ne Dimon poukazující na údajné korupční jednání tehdejšího ruského premiéra Dmitrije Medveděva. Bylo to skutečně téma korupce, co dokázalo do ulic několika desítek ruských měst dostat desetitisíce nespokojených lidí? Existoval jistá návaznost na předchozí velké politické protesty v zemi, například ty, které v roce 2012 provázely opětovný nástup Vladimira Putina do prezidentské funkce?

Celkově zde existovala kontinuita. Nicméně toto protestní hnutí bylo jiné, mělo odlišné spouštěče. Nemělo žádné organizátory, ani žádné vůdce. A v posledních letech se (v Rusku, pozn. redaktora) nekonají ani tolik opoziční protesty, jako spíše spontánní protesty občanské společnosti. Podobně jako tomu je v případě posledních protiválečných protestů.

Protesty, které začaly na jaře roku 2017, byly početné a trvaly několik měsíců, byť jejich intenzita kolísala. Můžeme s odstupem pěti let říct, jak – pokud vůbec – ovlivnily vnitropolitický vývoj v Rusku?

Jak můžeme pozorovat, postupem času začaly úřady brát takové protesty mnohem vážněji. Nehledě na skutečnost, že (přístup státních orgánů, pozn. redaktora) se stával stále více autoritářský a nekompromisní. A v důsledku toho rozdrcení k potlačení protestního hnutí. Jeho fungování byla zkrátka technicky nemožné za situace, kdy dochází k absolutnímu, totálnímu potlačování.

Jak moc se za uplynulých pět let změnilo Rusko, alespoň co se týká ochoty a možnosti běžných obyvatel vyjádřit svou nespokojenost prostřednictvím veřejných manifestací?  

Státní moc se vyvinula z měkkého v tuhé autoritářství, v jehož rámci postupně nezůstal prostor nejen pro protestní hnutí, ale ani pro svobodu médií nebo jiné politické svobody. (V současném Rusku, pozn. redaktora) nacházíme prvky totalitarismu, které reprezentuje logika „kdo není s námi, je proti nám“.

V jednom ze svých komentářů z roku 2020 jste predikoval, že ruský stát čeká existenční krize. Počítal jste, že do čela revolty se nepostaví politická opozice či "cizí agenti" – jak ruský režim často označuje své odpůrce –, ale občanská společnost. Zmínil jste, že sice není organizovaná a nemá vůdce ani strategii, ale vede ji pocit, že je potlačována její lidská důstojnost, přičemž má vůli bránit ji otevřenými protesty. Domníváte se, že toto platí i nadále ve světle ukrajinských událostí?

Ano, současná situace je dalším potvrzením skutečnosti, že protest nemusí být nezbytně organizovanou politickou silou. Protestujícím může být i jeden rozhořčený občan, jak ukazuje nedávný případ Mariny Ovsjannikovové.

(Pozn. redaktora: Marina Ovsjannikovová je ruská novinářka, která dne 14. března 2022 pronikla do živého vysílání zpravodajského pořadu Vremja státem kontrolované, nejsledovanější televizní ruské stanice První kanál, kde na kameru ukázala transparent odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu.)

Související

Více souvisejících

Demonstrace v Rusku Rusko Andrej Kolesnikov (politický analytik)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 2 hodinami

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 10 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 11 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy