Rakousko láká chudé z celého světa: Váží si toho, čeho Evropané ne, tvrdí

Rakousko si svojí kulturu, která je založená zejména na klasické hudbě, nenechává jenom pro sebe. Příležitost rozvinout svůj um dává i potenciálním budoucím talentům z celého světa. Jedním z nich jsou například Matías Montalvan a Nicole Revoredová, mladý houslista a mladá kontrabasistka z jihoamerického Peru. Informoval o tom server Euronews.com.

"Být v Salzburgu byl vždy můj sen, který se stal skutečností," říká Montalvan, který měl to štěstí, že se mu podařilo zapojit se do projektu "Sinfonía por el Perú". Ten před osmi lety založil peruánský tenorista Juan Diego Flórez, díky němuž získalo několik dětí z chudých rodin možnost bezplatného hudebního vzdělávání.

Nadace se poohlíží po talentovaných dětech, jimž pak následně hradí studia. Momentálně se jí podařilo dát dohromady skupinu padesáti nových hudebníků, kteří momentálně cvičí v rakouském Salzburgu, kde se učí od těch nejlepších z Vídeňské filharmonie. "Chtěla jsem všechny své emoce vyjádřit prostřednictvím hudby," pyšnila se Nicole Revoredová, další zapojená do projektu.

Ta je kontrabasistkou, jíž se rovněž podařilo získat stipendium prostřednictvím Sinfonía por el Peru. "Když jsem se poprvé přišla na zkoušku, byla jsem velmi nervózní. Zároveň jsem ale z celého srdce toužila ukázat všem své emoce, včetně těch negativních, a to prostřednictvím svého hudebního nástroje," řekla Revoredová. 

Flórez se nechal slyšet, že ho naplňuje práce s mladými hudebníky. "Představa, že dostanou příležitost ti, kterým by za normálních okolností byla odepřena, mě velmi těší. Lidé z Vídeňské filharmonie k nim navíc přistupují velmi individuálně, což je při vzdělávání dětí s hudebním sluchem nezbytné," podotkl Flórez.

Hudbou chceme změnit svět, řekl Flórez

"My zástupci Vídeňské filharmonie jsme světoznámí svojí jedinečností. Nejde totiž jenom o hudební nástroj, na který hrajeme, nýbrž o způsob. Máme svojí vlastní kulturu zvuku, intonace a zpěvu. Z tohoto důvodu si myslím, že to těm dětem a mladým lidem hodně dá. Nenaučí se totiž pouze hudbě, nýbrž i jejímu specifickému jazyku," chlubil se Michael Bladerer, ředitel Vídeňské filharmonie.

Skoro neuvěřitelné, že někdo, kdo by si mohl své "tajemství" nechávat jenom pro sebe, je ochoten předávat ho lidem z celého světa. Rakušané tímto projevují svůj smysl pro globalizaci a otevřenost. "Největším potěšením nám bylo, když jsme viděli jejich zápal a vůbec touhu po dalším a dalším vzdělávání a v neposlední řadě také vděk, že se mohou učit," řekl Thomas Lechner, tympanista z Vídeňské filharmonie.

Zatímco běžné evropské děti mnohdy neumějí docenit bezplatné a vůbec dostupné vzdělávání, jiné si jej naopak váží. Nikdy nevíme, co máme, dokud o to nepřijdeme. Nicole a Matias měli příležitost se učit od těch nejlepších. "Cítil jsem, jak se stále lepším a lepším. Objevil jsem v sobě schopnosti, jichž jsem si dříve nikdy nebyl vědom. Zjistil jsem také, že součástí hudby je i její jedinečný a univerzální jazyk. 

"Nevzdávej se, i když je to někdy hodně těžké. Nezapomeň v sobě i nadále udržovat svojí vášeň pro hudbu a hlavně také smysl pro disciplínu," radil Matísovi Benjamin Morrison, houslista z Vídeňské filharmonie. "Musíš pravidelně cvičit a cvičit," dal Nicole podobnou radu Bladerer. Vytvořený orchester sní, že jej v brzké době čekají turné po celém světě. "Chceme změnit svět prostřednictvím hudby. Ta je tím nejlepším, co můžeme lidem dát," řekl Flórez.

Související

Více souvisejících

Hudba Peru Rakousko Vídeň, Rakousko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Palestina

Palestina míří ke kolapsu. Vznikne druhá Gaza, varují Norové

Palestinská samospráva by se mohla v nadcházejících měsících rozpadnout, uvedl v pondělí norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Důvodem je údajně nedostatek finančních prostředků, pokračující násilí a skutečnost, že půl milionu Palestinců nesmí pracovat v Izraeli, uvedl server CNN.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slováci příkladným srdnatým výkonem a týmovou bojovností udolali Belgii 1:0

V rámci letošního fotbalového Eura v Německu se zrodilo první velké překvapení a postarali se o něj Slováci, když udolali favorizované Belgičany 1:0 zásluhou gólu Ivana Schranze ze 7. minuty po hrubé chybě v belgické obraně. Slovákům navíc vedle srdnatého výkonu a týmové bojovnosti přálo i štěstí, když hned dvě branky Romela Lukaka nebyly uznány po zásahu VARu. Nejprve kvůli ofsajdu, poté kvůli hraní rukou. Na belgické straně byla vidět spousta špatných rozhodnutí v klíčových momentech.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy