Rusko má rekordní počet úmrtí na covid, Ukrajina zavádí "bolestivé" restrikce

V Rusku za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 432 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Nově nakažených přibylo téměř 20.000, uvedla s odvoláním na operativní štáb agentura Interfax. Na Ukrajině přibylo více než 10.600 nově infikovaných. Vláda v Kyjevě se v snaze zpomalit šíření infekce rozhodla zavést o listopadových víkendech celostátní karanténu.

Přírůstek nových případů koronaviru činí v Rusku za poslední den 19.851, což je méně než 20.977 ohlášených v úterý, uvedl Interfax. Dosavadní denní maximum v počtu zemřelých s covidem-19 činilo 370.

Nejhůře postižená je momentálně metropole Moskva, kde úřady odhalily zhruba čtvrtinu všech zjištěných případů koronavirové nákazy v zemi - 4477. Dalších 73 pacientů s covidem-19 zde zemřelo.

Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo od začátku pandemie 1,839.960 lidí, z nichž 31.593 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska počtu potvrzených případů pátou nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech, Indii, Brazílii a Francii. Z hlediska počtu obětí je na 13. příčce, uvádí na svém webu americká Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně.

Ukrajinské úřady dnes ohlásily 10.611 nově nakažených koronavirem. Dohromady tak bylo v zemi s 44 miliony obyvatel od začátku pandemie potvrzeno 489.808 případů infekce. Za poslední den s covidem-19 zemřelo dalších 191 nemocných, čímž celkový počet úmrtí vzrostl na 8947.

Vláda se v snaze omezit prudké šíření nákazy rozhodla zříci se "chytrých" karantén v jednotlivých regionech a zavést nová celostátní omezení. Od 14. listopadu do konce měsíce budou platit pro všechny Ukrajince víkendové karantény. "Jestli nic nepodnikneme, tak už okolo 10. nebo 15. prosince nebude zdravotnický systém schopen přijmout ani jediného pacienta, protože místo v nemocnicích nebude ani na chodbách," varoval premiér Denys Šmyhal na jednání kabinetu.

Premiér podle listu Ukrajinska pravda připustil, že nová opatření budou "nepříjemná a bolestná" hlavně pro podnikatele v gastronomii, zábavě a kultuře, a tak je vláda podpoří, například náhradami části mezd zaměstnanců či pokračováním programu výhodných půjček a refinancování stávajících úvěrů, aby měly fakticky nulový úrok.

Související

Více souvisejících

Rusko Ukrajina Denys Šmyhal Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy