Ruskou snahou je šířit chaos, zbytek je podružný, tvrdí politolog

NÁZOR – Den předtím, než proběhly prezidentské primárky Demokratické strany v americkém státě Nevada, se objevily zprávy, že Rusko se snaží pomoci jak Berniemu Sandersovi, tak stávajícímu šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi v jejich kampaních, poukazuje Gennadij Rudkevič v komentáři pro server Moscow Times. Politolog z Georgia College dodává, že Sandersovi rivalové o prezidentskou nominaci to berou jako ukázku průniku zájmů Kremlu a samozvaného demokratického socialisty.

Hlavní faktor: odpor proti establishmentu

Sanders ruské jednání rychle odsoudil a označil jej za pokus Ruska rozdělit americkou veřejnost, připomíná expert. Konstatuje, že historie posledních ruských dezinformačních kampaní na Západě dává Sandersovu tvrzení zapravdu, ale jeho vlastní postoje proti establishmentu zřejmě hrají roli v ruském rozhodnutí podpořit právě jeho kampaň.

„Ruští trollové/boti a proruští komentátoři slavně podpořili Trumpa v jeho prezidentské kampani z roku 2016,“ pokračuje Rudkevič. Podotýká, že rovněž přispěli ke kampani za brexit a nezávislost Katalánska, podporují Hnutí pěti hvězd a Ligu v Itálii, Alternativu pro Německo a Marine Le Penovou ve Francii.

Rusko v primárkách Demokratické strany podporovalo Tusli Gabbardovou, dokud se neukázalo, že její kandidatura je velmi nepravděpodobná, nastiňuje politolog. Deklaruje, že všechny politické síly, které se na sociálních sítích dostává ruské podpory, nepojí jejich proruské pozice – i když je v některých případech zastávají –, ale především odpor vůči establishmentu.

Podle akademika existují tři důvody, proč Rusko podporuje západní postavy brojící proti establishmentu. První spočívá v tom, že Západ je sice nadále hlavním nepřítelem většiny ruských elit, zároveň ale nepředstavuje existenční hrozbu.

„To je důvod, proč ruské vměšování zůstává na levné a popíratelné,“ vysvětluje odborník. Věří, že dle přesvědčení ruských elit je západní establishment přirozeně rusofobní, a proto je jakékoliv hnutí proti němu automaticky vnímáno za preferovanou možnost v rámci snahy udržet status quo.

Trump i Sanders tato kritéria splňují, upozorňuje politolog. Připomíná, že první jmenované běžně brojí proti „hlubokému státu“, o kterém mluví i Rusko, zatímco druhý se vymezuje proti establishmentu Demokratické strany.

Druhý důvod spočívá podle Rudkeviče v tom, že oslabování západního establishmentu obecně oslabuje Západ a jeho ochotu čelit Rusku, jelikož mnoho západních skupin brojících proti establishmentu odmítá klíčové západní instituce, především NATO a EU.

Model rozhodování v těchto institucích na základě konsensu má pak za následek, že i pár vlád vymezujících se vůči establishmentu může narušovat společný postoj proti Rusku, vysvětluje odborník. Přiznává však, že Sanders v tomto ohledu zatím neprojevil podobné tendence jako Trump v posledních třech letech.

Odvádění pozornosti

„Hnutí proti establishmentu ale nemusí být ani u moci, aby prosívala Rusku,“ pokračuje politolog. Poukazuje, že neustále vnitřní boje znemožňují západním politikům zaměřovat se na ruskou hrozbu – politické elity v Americe se hádají kvůli Trumpovi, Británii rozdělil brexit a Španělsko se potýká s bojem za nezávislost Katalánska, tudíž zahraniční politika pro ně není prioritou.

Chaos je považován za pozitivum sám o sobě – ruští trollové v roce 2016 souběžně pracovali ve prospěch Trumpa i černošského hnutí –, jelikož dává Rusku volnější ruku v zahraniční politice, tvrdí Rudkevič. Dodává, že Sandersovo prezidentství, ba i jeho prezidentská nominace by zajistily, že Spojené státy budou zaměstnány především domácími spory.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Třetí důvod vidí politolog v tom, že kritika západních politiků na adresu voleb a politických institucí v jejich vlastních zemích pomáhá Putinovu režimu líčit demokracii jako hluboce zkažený, nestabilní a nezáhodný systém vlády.

Ruská média radostně přinášejí zprávy o údajně zavrženíhodných praktikách západního establishmentu, každém podezření z volebních machinací a jakémkoliv tvrzení o spiknutí elit vůči běžným lidem, poukazuje akademik. Doplňuje, že dokud Rusové považují západní demokracii za selhání, mají nízká očekávání od vlastní vlády a na ty, kteří slibují demokracii v Rusku, pohlížejí extrémně podezíravě.

Pokud Sandersova kampaň uspěje, Rusko a jeho stoupenci si budou moci odškrtnout mnoho položek na svém pomyslném seznamu, shrnuje Rudkevič. Připomíná, že Sanders se vymezuje vůči americkému establishmentu a establishmentu své vlastní strany – což platí i naopak – a jeho agenda „demokratického socialismu“ odvádí pozornost od debaty o obnově americké vůdčí role ve světě a zadržování Ruska na Blízkém východě, v Africe či ruském sousedství.

I Sandersova případná porážka by byla ruské veřejnosti prezentována jako selhání demokracie, očekává politolog. Není si ovšem jistý, nakolik by Sanders jako prezident prospěl Rusku, protože jeho vyzývání k boji s globální kleptokracií může znamenat problém pro ruskou zahraniční politiku, nehledě na skutečnost, že Sanderse podporuje Putinův rival Alexej Navalnyj. „Možnost šířit chaos ale zřejmě převáží nad těmito obavami,“ soudí Rudkevič.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy