Ruský prelát kritizuje strhávání soch otrokářů, vyčinil demonstrantům v USA

Vysoce postavený prelát ruské pravoslavné církve se podle agentury Interfax ozval proti odstraňování památníků historických osobností, které byly rasisty, otrokáři či obchodníky s otroky. Nejde prý o rasový problém, ale o boj o moc ve Spojených státech. I Rusové podle něj ve svých dějinách zažívali otroctví po staletí na vlastní kůži, ale už to nemají vůbec za zlé ani Tatarům, ani Turkům, ke kterým jezdí utrácet o dovolených.

"Rusy po statisících Tataři prodávali do otroctví, na Krymu býval největší trh s otroky. Tři sta let jsme trpěli pod knutou. Ale cožpak (ruský car) Ivan Hrozný za to vyhladil celý národ? Ne! Jsme teď občané jedné země a vzájemně se přátelsky doplňujeme," prohlásil šéf komise moskevského patriarchátu pro záležitosti rodiny Dimitrij Smirnov.

Dodal, že "žádného Rusa ani nenapadne Tatarům něco vyčítat". "Turci tolik hrůz napáchali Slovanům, ale my teď k nim jezdíme a o dovolených jim přivážíme polovičku ruského rozpočtu. To je ruský člověk - všem odpustil a všechny miluje, jak mu Bůh nařídil," uvedl Smirnov.

Duchovní podle Interfaxu argumentoval též tím, že i vládci afrických kmenů prodávali část svého lidu do otroctví, a majiteli otroků byli podle něj i starozákonní praotcové Abrahám, Izák a Jákob: "Je možné, že tito svatí, kteří nám dali vzor rozumného, božího člověka, byli nesprávní a vinní? S čím pak zůstaneme, na koho se budeme orientovat? Už snad chystají správné vzory?"

Prelát také odsoudil počínání demonstrantů ve Spojených státech, kteří se během protestů po zabití černocha bělošským policistou podle něj dopouštějí žhářství a rabování.

"Je jasné, že se v USA odehrává boj o moc, že se uměle organizují nepokoje. Ale každý si může odpovědět na prostou otázku, zda je pro něj důležitější beztrestně si odnést televizi či tenisky z vydrancovaného supermarketu, anebo zůstat člověkem."

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

Církev Rusko Sochy USA (Spojené státy americké) Black lives matter rasismus

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy