Stovky migrantů se vzbouřily proti násilí. Bosenští policisté museli zasáhnout

Bosenští policisté se dnes potýkali se stovkami migrantů, kteří se pokoušeli uniknout z přeplněného utečeneckého tábora Miral při protestu proti podmínkám v tomto zařízení. Oznámila to agentura Reuters.

Tábor leží jen asi deset kilometrů od hranic s Chorvatskem a momentálně se v něm nachází tisícovka běženců, což je o tři stovky víc, než čítá jeho kapacita.

Očití svědci uvedli, že policisté se rvali s migranty a několik z nich zadrželi. Protestující, převážně muži, vykřikovali "Svoboda!" a "Vraťte nám naše peníze" a "Přestaňte nás bít". Žádní zranění nebyli podle Reuters hlášeni.

Hodně stížností v táboře zaznívalo na adresu úřadů v Chorvatsku, které migranti a také nevládní organizace pomáhající uprchlíkům obviňují, že běžence násilně zahánějí zpět a špatně s nimi zacházejí. Chorvatské úřady veškeré stížnosti na policejní brutalitu odmítají.

"Chorvatská policie je velice zlá. Chceme, aby otevřeli hranice. Prosím, už nás nebijte, neberte nám naše bundy, boty a ponožky. Všechno berou," postěžoval si muž, který se představil jako Salam Batu.

Bosna, do níž se za velké migrační vlny v roce 2015 dostalo jen poměrně málo uprchlíků, nyní zažívá příliv běženců, kteří se snaží přes Chorvatsko dostat dál do boahatších zemí. Ačkoliv balkánská cesta byla v roce 2016 uzavřena, asi 50.000 migrantů, hlavně z Pákistánu, Iráku, Maroka a Sýrie, loni prošlo Bosnou. Asi 6000 z nich v balkánské zemi uvízlo. Nyní tak žijí ve špatně vybavených táborech.

"Každý chce odtud vypadnout a dostat se do Itálie, Německa nebo do Francie," řekl jeden z Pákistánců, který se představil jen jako Simon. "Jestli půjdeme na hranice, chorvatská policie nám spálí bundy a boty a sebere mobilní telefony," postěžoval si.

Chorvatsko, které je členským státem Evropské unie, usiluje o přijetí do schengenské zony volného cestování, což vyžaduje, aby země splňovala unijní normy pro pohraniční kontroly a lidská práva. Musí ale také prokázat, že zvládne efektivně střežit vnější hranice EU, dodala agentura Reuters. Bosna obviňuje Chorvaty, že vracejí zpět migranty i v případě, že je dopadnou v hloubi svého území.

Česko minulý měsíc vypravilo do Sarajeva konvoj humanitární pomoci s materiálem, zaslaným do Bosny a Hercegoviny na pomoc ke zvládání migrace. Čtyři nákladní automobily vezly do Sarajeva spacáky, deky, pláštěnky a jídelní sady v hodnotě 2,3 milionu korun, řekl novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Distribuci do center s uprchlíky zajistí místní orgány.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

uprchlíci bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

včera

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

včera

Tornádo na jihu Čech? Bylo to něco jiného, vysvětlili meteorologové

Velkou částí Česka se v pondělí přehnaly silné bouřky. Na jihu Čech si lidé všimli i jiného jevu, přičemž se mohli bát, že jde o tornádo. Meteorologové v úterý na sociální síti vysvětlili, o co se jednalo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy