Tisíce lidí v Londýně vyjadřovaly solidaritu s protesty v USA

Tisíce lidí se dnes v Londýně připojily k vlně protestů spojených se smrtí George Floyda a ani tato po většinu času poklidná manifestace se nakonec neobešla bez vypjatých okamžiků. Dav odpoledne pochodoval centrem města směrem k Trafalgarskému náměstí a u bran Downing Street, kde stojí sídlo britských premiérů, vypukla krátká potyčka mezi demonstranty a policisty. Britský premiér Boris Johnson předtím řekl, že "naprosto chápe" potřebu lidí za současných okolností demonstrovat.

Smrt černocha Floyda po násilném policejním zásahu, která odstartovala nepokoje v řadě amerických měst, označil dnes Johnson za něco "otřesného a neomluvitelného". Floyd byl v americkém Minneapolisu prohlášen za mrtvého těsné poté, co mu skoro devět minut při zatýkání klečel na krku bělošský policista Derek Chauvin.

"Všichni jsme to na našich obrazovkách viděli a já naprosto chápu právo lidí protestovat vůči tomu, co se tam stalo," řekl britský premiér při poslaneckých interpelacích. Protesty by nicméně podle něj měly probíhat "zákonným a rozumným" způsobem a v souladu s platnými zásadami boje proti koronaviru. Zpravodajský web BBC podotkl, že v Anglii jsou stále jakékoli větší akce zakázané, nehledě na pravidlo o dvoumetrových rozestupech mezi lidmi z různých domácností.

Podle britských médií se organizátoři dnešní manifestace snažili tento princip uplatňovat, po jisté době ale začalo být jeho dodržování prakticky nemožné. Agentura Reuters psala o účasti v řádu desítek tisíců. Demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí, která navazovala na podobnou akci z neděle, začala krátce po poledni v Hyde Parku, odkud se účastníci vydali směrem k britskému parlamentu a vládní čtvrti Whitehall.

Potyčka u bran Downing Street se strhla přesně ve chvíli, kdy premiér Johnson uvnitř svého pracoviště vystupoval na tiskové konferenci. Co strkanici spustilo, není zcela jasné, přítomní novináři ale zmiňovali házení předmětů na strážce zákona a zákrok policie proti jednomu z demonstrantů. Do několika minut se ale situace uklidnila a lidé se poté začali pozvolna rozcházet.

Při manifestaci byly k vidění slogany jako: "Spojené království není bez viny, méně rasistický je pořád rasistický" nebo "Rasismus je globální problém". Demonstranti skandovali jméno 46letého černocha, jehož smrt aktuální sérii protestů zažehla, dále pak heslo "na černošských životech záleží" používané v USA již několik let. Po vzoru amerických manifestací bylo i v Londýně slyšet slova "žádná spravedlnost, žádný mír", protest ale byl "takřka úplně pokojný", napsal Reuters.

Televize Sky News informovala, že mezi účastníky byl i herec John Boyega známý z nových filmů série Hvězdné války. Na twitteru zase vyjádřil sounáležitost s demonstranty londýnský starosta Sadiq Khan. "Brutální zabití George Floyda oprávněně podnítilo hněv nejen v Americe, ale po celém světě. (...) Cítím jej také," řekl.

Protesty reagující na Floydovu smrt se nejdříve rozšířily z Minneapolisu do desítek dalších amerických měst, o víkendu se pak staly mezinárodním fenoménem. Manifestace odsuzující rasismus a násilí páchané policií na černoších se už kromě Londýna konaly i ve Francii, Nizozemsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu.

V nizozemském Rotterdamu musela zasahovat policie proti malé skupině demonstrantů. Ti rozbíjeli výlohy a okna na protest proti kroku úřadů, které manifestaci rozpustily kvůli porušení protikoronavirových restrikcí.

Související

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Více souvisejících

Londýn Velká Británie George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy