Ukrajinci nezaznamenali pokrok v boji s korupcí. Popularita Zelenského klesá, ukazuje průzkum

Drtivá většina Ukrajinců dosud nezaznamenala úspěch nynějšího vedení země v boji proti korupci ve vyšších sférách moci, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na výsledky průzkumu kyjevské sociologické společnosti KMIS.

Boj proti korupci na vyšších příčkách moci není úspěšný podle 83 procent dotázaných, informuje Interfax-Ukrajina. Opačný názor vyjádřilo 12 procent Ukrajinců. V předchozím průzkumu loni v prosinci úspěchy na tomto poli vidělo 17 procent dotázaných, o opaku bylo přesvědčeno 76 procent. Čtyři pětiny dotázaných podle sociologů nezaznamenaly ani pokrok při vyšetřování zločinů, okolo kterých vypukl největší rozruch.

V celosvětovém žebříčku vnímané korupce, který minulý měsíc představila nevládní organizace Transparency International, se Ukrajina umístila na dělené 126. příčce ze 180, spolu s Ázerbájdžánem, Kyrgyzstánem a Džibutskem. Rusko bylo 137. Ještě hůře z postsovětských zemí dopadly jen Uzbekistán, Tádžikistán a Turkmenistán.

Zhoršil se i názor dotázaných na snahu týmu okolo prezidenta Volodymyra Zelenského dosáhnout míru v Donbasu, který je od jara 2014 sužován konfliktem s proruskými separatisty s více než 13.000 mrtvými. Úspěchy na tomto poli podle sociologů nevidí 70 procent dotázaných, opačný názor vyjádřil každý čtvrtý.

Sympatie k Zelenskému, který byl loni v dubnu v druhém kole prezidentských voleb zvolen 73 procenty hlasů, nyní vyjádřilo 47 procent Ukrajinců. Záporně se k hlavě státu staví necelá čtvrtina. V prosincovém průzkumu tento poměr činil 60 ku 14 procentům. Během pár měsíců podíl Ukrajinců, kteří prezidentovy kroky neschvalují, stoupl z 25 na 40 procent, upozornil list Ukrajinska pravda. Dodala, že podle průzkumu jen osm procent dotázaných pozitivně hodnotí premiéra Oleksije Hončaruka. Podle 44 procent Ukrajinců by měla Hončarukova vláda odstoupit.

O případných změnách v kabinetu se v Kyjevu čím dál více spekuluje, premiér Hončaruk ve středu před novináři popíral, že uvažoval o odstoupení. Stalo se tak poté, co prezident Zelenskyj přijal veterána ukrajinské politiky Serhije Tihipka, o kterém média spekulují jako o možném nástupci Hončaruka v čele vlády.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Korupce Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Oleksij Hončaruk průzkumy

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy