USA chtějí po Británii přezkoumání posudků o duševním zdraví Juliana Assange

Právníci zastupující americkou vládu dnes před londýnským soudem rozporovali soudní rozhodnutí zablokovat vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange z Británie do Spojených států. Podle právních zástupců by měly být přezkoumány posudky aktivistova duševního zdraví. Před budovou soudu při dnešním předběžném jednání o americké žádosti o vydání demonstrovali Assangeovi příznivci, napsala agentura AP.

Britský soud na začátku letošního ledna rozhodl, že Assange by neměl být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z porušení špionážního zákona a ze spiknutí s cílem získat americké tajné dokumenty nabouráním se do vládních počítačů. Rozhodnutí bylo zdůvodněno obavou z vazebních podmínek v USA a z toho, že by Assange mohl spáchat sebevraždu. Spojené státy se proti rozhodnutí odvolaly.

Clair Dobbinová, která zastupuje americkou vládu, dnes argumentovala, že soudkyně Vanessa Baraitserová své rozhodnutí na začátku roku postavila na možném budoucím riziku sebevraždy spíš než na reálném ohrožení v době, kdy měla verdikt vynést. Dobbinová dodala, že Assange "zorganizoval jednu z největších krádeží dat v dějinách" a jeho zdravotní stav není tak špatný, aby se nemohl kontrolovat a ublížil si.

Padesátiletý Australan Assange se k dnešnímu soudnímu jednání připojil skrze video z londýnské věznice s vysokou ostrahou, kde je od roku 2019. Na podporu novináře a aktivisty se dnes před budovou soudu sešlo několik desítek lidí, včetně bývalého předsedy britských labouristů Jeremyho Corbyna. Na transparentech demonstrantů se objevovala hesla jako "Novinařina není zločin" či "Svobodu Assangeovi".

K podporovatelům se přidala i Assangeova přítelkyně Stella Morisová, která ho označila za "nevinného muže obviněného z provozování novinařiny."

"Každým dnem, kdy je této obrovské nespravedlnosti umožněno pokračovat, je Julianova situace čím dál tím víc zoufalejší," uvedla Morisová, která má s Assangem dvě malé děti.

Assange byl v prosinci 2010 v Británii zatčen na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan tuto kauzu považoval za zástěrku k tomu, aby byl předán americké justici. V roce 2012 se uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně a požádal si v této zemi o politický azyl. V budově strávil sedm let, vztahy s hostiteli se ale postupně zhoršovaly a v roce 2019 byl z velvyslanectví vykázán. Následovně jej britská policie znovu zatkla. Ačkoliv Švédsko stíhání Assange loni zastavilo kvůli promlčení, o vydání Assange stále usilují Spojené státy. Na rozhodnutí britské justice Assange čeká ve vazbě.

Americká justice Assange viní ze zveřejňování tajných materiálů o amerických vojenských operacích v Iráku a Afghánistánu a také obrovského množství ukradených diplomatických depeší. Tím údajně ohrozil život informátorů v mnoha zemích. V USA mu hrozí trest vězení až na 175 let.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Velká Británie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy