Vatikán poprvé zveřejnil informace o nemovitostech ve svém vlastnictví

Vatikán dnes poprvé zveřejnil informace o nemovitostech ve svém vlastnictví. V zatím nejpodrobnější zprávě o stavu svých financí oznámil, že vlastní více než 5000 nemovitostí, většinu z nich v Itálii. Informovala o tom agentura Reuters.

Informace byly součástí dvou dokumentů, v konsolidovaném finančním výkazu Svatého stolce, který je centrální správou Vatikánu, za loňský rok a v poprvé veřejně představeném rozpočtu Správy dědictví Svatého stolce (APSA). To je jakási všeobecná účetní kancelář, která spravuje nemovitosti a investice, vyplácí mzdy a funguje jako nákupní kancelář a personální oddělení.

Každý z dokumentů obsahuje nebývalé množství grafů a map. Rozpočet APSA má 30 stránek a podle něj vlastní Vatikán 4051 nemovitostí v Itálii a zhruba 1120 v zahraničí, bez zahrnutí ambasád po celém světě. Pouze 14 procent italských nemovitostí bylo pronajato za tržní ceny. Ostatní za snížené, většinou církevním zaměstnancům. Asi 40 procent tvoří institucionální budovy, jako jsou školy, kláštery a nemocnice.

Z dokumentů rovněž vyplývá, že APSA vlastní nemovitosti jako investice v luxusních oblastech Londýna, Ženevy, Lausanne a Paříže. Veřejně známou se stala investice do budovy v londýnské čtvrti South Kensington z roku 2014, která se stala ztrátovou. Kvůli nákupu budovy začne v úterý ve Vatikánu soudní proces s deseti lidmi, včetně jednoho známého kardinála. Obviněni jsou z trestných činů finanční povahy, včetně zpronevěry, praní špinavých peněz, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci.

Zpráva ukázala, že rozpočtový deficit loni klesl na 64,8 milionu eur (1,7 miliardy Kč) ze 79,2 milionu eur v roce 2019. Přispěly k tomu nižší výdaje.

Rozpočet Svatého stolce zahrnuje ústřední správu římskokatolické církve, známou jako kurie, která dohlíží na správu církve po celém světě, její diplomatická zastoupení a mediální aktivity. Liší se od rozpočtu městského státu, který zahrnuje i muzea, banku či poštovní služby.

Související

Více souvisejících

Vatikán

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 32 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy