Zemětřesení v Albánii: Záchranné práce skončily, 51 mrtvých, 4000 lidí bez domova

Albánská vláda požádala mezinárodní společenství, aby pomohlo této balkánské zemi finanční i expertní pomocí po úterním zemětřesení. To si podle posledních oficiálních údajů vyžádalo 51 mrtvých a na 2000 zraněných. Asi 4000 lidí se po něm ocitlo bez domova.

Už v sobotu vláda oznámila, že ukončuje záchranné práce s tím, že není pravděpodobné, že by byl ještě někdo v troskách nalezen živý.

Live from Albania now. 6.4 Richter #seismos #σεισμος #terremoto #Albania #Durres #Tirana #Δυρραχιο #Τιρανα #Αλβανια ???#PrayforAlbania pic.twitter.com/khOEbLe3Bc

— Elizana Xhameta (@elizanaxhameta) November 26, 2019

Albánský premiér Edi Rama dnes podle agentury AP uvedl, že vláda kvůli následkům zemětřesení upraví rozpočet. Podle něj ale nebude možné se obejít bez mezinárodní pomoci.

Řada zemí už pomáhala tento týden Albánii mimo jiné vysláním záchranářů, v zemi jsou také zahraniční experti na statiku budov.

A family photo of the Greek rescue team before departure for #Tirana. A smaller team was also sent by land from Ioannina. Stay strong #Albania! ?????? pic.twitter.com/tgTyJrCkhC

— Makis Mylonas (@MylonasMakis) November 26, 2019

Premiér Rama uvedl, že podle předběžných odhadů bude muset být z bezpečnostních důvodů po zemětřesení zbouráno více než 1465 budov v metropoli Tiraně a zhruba 900 v přístavu Drač. Právě toto druhé největší město Albánie bylo při úterním zemětřesení postiženo nejvíce.

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let, otřesy měly sílu 6,4 stupně. Jeho zatím poslední, 51. obětí se stala v sobotu dvacetiletá žena, která zemřela v nemocnici v Tiraně. Při zemětřesení utrpěla zranění hlavy. Podle agentury Reuters je tato žena jedinou obětí zemětřesení v Tiraně.

Premiér Rama a prezident Ilir Meta se spolu se stovkami dalších lidí v sobotu zúčastnili pohřbu devíti lidí z jedné rodiny, kteří zemřeli v troskách čtyřpatrového domu v Drači.

Některá média v souvislosti se zemětřesením v Albánii tento týden psala, že některé budovy se zřítily mimo jiné kvůli jejich ilegálním stavebním úpravám i zkorumpovaným úředníkům, kteří stavby umožnili. Podle Reuters je už připraven návrh zákon, který má zpřísnit tresty pro investory, architekty i stavební dozor ze sedmi na 15 let vězení, pokud poruší stavební normy.

V solidaritě s lidmi zasaženými zemětřesením v Albánii vznikla mimo jiné na sociálních sítích crowdfundingová iniciativa GoFundMe, na níž se k sobotnímu ránu vybralo ve světě 3,2 milionu dolarů (přes 74 milionů Kč). Při crowdfundingu se skládá větší počet lidí, aby vybrali požadovanou částku.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie Zemětřesení Edi Rama

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy