Evropský unikát. Do dražby jde historicky poprvé kostra Tyrannosaura, vědci se bouří

V Evropě se chystá první dražba kostry Tyrannosaura rexe, která zřejmě přiláká velké množství zájemců. Odborníci ji ale kritizují, protože podle nich nepatří takto cenné nálezy do soukromých rukou. Napsal to deník The Times. Pozůstatky masožravého dinosaura staré kolem 67 milionů let bude v dubnu prodávat švýcarská aukční síň Koller, cenu odhaduje na pět až osm milionů švýcarských franků (122 až 195 milionů Kč).

Kostra nazvaná Trinity je dlouhá 11 metrů a složená z kostí tří různých jedinců, které se našly mezi lety 2008 až 2013 v amerických státech Montana a Wyoming. Asi polovina kostí je autentická, zbytek kostry je dotvořen pomocí replik.

Paleontologové míní, že zřejmě nebude ve finančních možnostech žádné muzejní instituce, aby kostru zakoupila, a dinosaurus tak nejspíš skončí v některé ze soukromých sbírek. "Každá dinosauří kost obsahuje vědecky důležité informace," uvedl Thomas Carr z univerzity Carthage College ve Wisconsinu. Podle něho je nyní v soukromých rukou 74 koster druhu Tyrannosaurus rex, zatímco muzea jich uchovávají 59. Pouze instituce garantují, že ke kostem budou mít přístup odborníci i veřejnost.

"Tyto fosilie jsou vzácné a vědecky významné a podle mě patří do muzea, kde budou bezpečně uchovány, kde je mohou studovat odborníci a kde mohou inspirovat děti i veřejnost," uvedl Steve Brusatte z univerzity v Edinburghu.

Carr tvrdí, že z kosterních pozůstatků dinosaurů se v posledních letech stal žádaný artikl, na kterém aukční domy dobře vydělávají. Kupují je i celebrity. Loni se v aukci lebka Tyrannosaura rexe nalezená v Jižní Dakotě prodala za 6,1 milionu dolarů (135 milionů Kč), v roce 2020 se jedna z největších a nejúplnějších koster Tyrannosaura rexe na světě vydražila v New Yorku za 31,8 milionu dolarů (705 milionů Kč).

Související

Více souvisejících

Dinosauři

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy