Evropu kvůli covidu svírají psychické problémy. Mladé dívky podléhají poruchám příjmu potravy a sebepoškozování

Mezi dospívajícími dívkami dochází k velkému nárůstu poruch příjmu potravy a sebepoškozování, zjistili analytici při zkoumání zdravotních záznamů ve Velké Británii. Odpovídá to zjištěním v dalších evropských zemích, píše server Euronews. S největší pravděpodobností za to může pandemie covidu-19 spojená se izolací a sníženou sociální interakcí mladých lidi.

Od března 2020 byl výskyt poruch příjmu potravy u dívek ve věku 13-16 let o 42,4 % vyšší, než by se dalo očekávat. U dívek od 17 do 19 let o 32 % vyšší. Britští výzkumníci přitom vycházeli z milionů záznamů z britské všeobecné praxe.

Záznamy o sebepoškozování jsou rovněž alarmující. Dívky ve věku 13-16 let mu podlehly oproti očekávání o 38,4 % vícekrát. V jiných věkových skupinách nárůst pozorován nebyl.

Podle expertů za nárůstem stojí především pandemie onemocnění covidu-19. Opatření vyžadovala častou izolaci a uzavření škol. Mladí lidé se tak nedostávali do kontaktu se svými vrstevníky a působilo to nepříznivě na jejich duševní zdraví.

Potvrdila to hlavní autorka výzkumu Pearl Moková z Univerzity v Manchesteru. „Důvody nárůstu počtu diagnóz poruch příjmu potravy a případů sebepoškozování u dospívajících dívek během pandemie jsou pravděpodobně komplexní. Mohou být způsobeny směsicí problémů, jako je sociální izolace, úzkost vyplývající ze změny rutiny, narušení vzdělávání, nezdravé vlivy sociálních médií a zvýšená klinická informovanost,“ vysvětlila.

Větší rozšíření těchto poruch zaznamenali výzkumníci ve znevýhodněných komunitách. „Mohlo by to odrážet rozdíly v poskytování služeb a problémy v přístupu ke klinické péči,“ hodnotí Moková.

U mužů podobný problém výzkum nezaznamenal. „Ohromující nárůst počtu diagnóz poruch příjmu potravy a epizod sebepoškozování u dospívajících žen poukazuje na naléhavou potřebu zlepšit včasný přístup ke službám a včasně zasáhnout,“ upozornila psychiatrička pro děti a dospělé a spoluřešitelka studie Sruti Gargová z Manchesterské univerzity.

Velká Británie není jedinou zemí, které se problematika dotýká. Italská společnost pro dětskou a dorostovou neuropsychiatrii zjistila nárůst poruch příjmu potravy v zemi o 30 %, a to zejména u mladých lidí. Italské ministerstvo zdravotnictví to přičítá rovněž izolaci, uzavření škol a rušení sociálních iniciativ.

Znepokojivý nárůst poruch příjmu potravy zjistili i Francouzi mez mladými studenty. Podle tamní studie se mezi lety 2009 a 2021 jejich výskyt zdvojnásobil. „Je nutné přijmout iniciativy k posílení včasného odhalování poruch příjmu potravy s cílenými intervencemi v této vysoce rizikové populaci studentů,“ varovali autoři francouzské studie.

Již dříve Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila znepokojivé statistiky o nárůstu počtu lidí, kteří musí brát antidepresiva.

V České republice je v roce 2020 bralo 66 obyvatel z jednoho tisíce, zatímco o dvacet let dříve to bylo jen 10 – čili jedno procento. Největší nárůst zaznamenalo Portugalsko. Zde v roce 2000 bralo antidepresiva 32 obyvatel z tisíce, o dvacet let jich už ale bylo 131. Nejvíce antidepresiv brali Islanďané (15,3 % populace), právě Portugalci (13,1 %), Britové (10,8 %) a Švédové (10,5 %).

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ženy

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 13 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

Kreml: Přístup Ukrajiny k raketám ATACMS válku nezmění

To, že má Ukrajina přístup k těžkým zbraním dlouhého dosahu včetně raket ATACMS ze Spojených států, v zásadě nezmění výsledek probíhající války. Prohlásil to ve čtvrtek Kreml, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy