GLOSA: Stoleté výročí Mussoliniho nástupu k moci je varovným prstem ve stávající krizi

Před sto lety, 31. října 1922, se italským premiérem stal Benito Mussolini. Začala více než dvacetiletá tvrdá a krvavá vláda fašistického hnutí, jehož byl nový ministerský předseda zakladatelem i čelním protagonistou. Nástup fašismu měl přitom konkrétní příčiny, především hlubokou sociální krizi. Na tuto skutečnost bychom neměli zapomínat, obzvláště v dnešní mimořádně obtížné době. Už jen z toho důvodu, že v Itálii, kolébce fašismu, byl předminulý týden jmenován vládní kabinet, jehož hlavní síla – strana Bratři Itálie – má historické i ideologické vazby na Mussoliniho hnutí.

Fašismus počátkem dvacátých let minulého století čerpal sílu z problémů liberálního a ústavního státního zřízení. Za jejich vrchol byl široce považován marasmus první světové války a následný ekonomický i politický rozvrat poměrně mladého italského národního státu. Tváří v tvář této krizi oslabovala přitažlivost konceptu občanských práv a individuálních svobod. Naopak rostla atraktivita silného státu a podrobení jedince pomyslné kolektivní vůli.      

Hnacím motorem nástupu fašismu nebyl pouze odpor k demokracii jako takové či vyhrocený nacionalismus, který namísto racionality stavěl do popředí romantizující představy a emoce. Hnutí výrazně profitovalo z poválečné hospodářské a sociální krize, jeho myšlenky silně rezonovaly v marginalizovaných segmentech společnosti. Původní fašistický program se v mnoha směrech vymezoval proti volnotržnímu kapitalismu a obsahoval prvky, které lze i dnešní optikou označit za populistické.

Vysoká nezaměstnanost plynoucí z poválečné demobilizace a nevyhnutelného útlumu zbrojního průmyslu vedla k hledání alternativ vůči existujícímu řádu. Fašismus nepředstavoval jedinou. Konkurovala mu především komunistická ideologie, k níž se část společnosti napříč Evropou upínala na pozadí bolševického experimentu v Rusku. A právě Itálie se na počátku dvacátých let nacházela na prahu možné radikálně levicové revoluce. Část elit se i proto přiklonila k fašistickému hnutí, které v jejich očích představovalo pomyslnou hráz proti takovému vývoji.

Nástup Mussoliniho do čela vlády proběhl po nátlaku fašistických milicí, které od 26. října 1922 obkličovaly italskou metropoli v rámci známého „pochodu na Řím“. Po třech letech, během nichž docházelo k vraždám politických odpůrců i systematickému potlačování relevantní opozice, Mussolini oznámil, že fašisté si nárokují absolutní moc v zemi a od sklonku roku 1925 vládl duce jako nikým a ničím omezovaný diktátor. Ve chvíli, kdy se ukázalo, že ekonomické výsledky fašistického režimu nejsou (i na pozadí velké hospodářské krize) příliš oslnivé, již absence politického pluralismu limitovala možnost projevů nespokojenosti.   

Připomínáme-li si nástup fašismu, neměli bychom zapomínat na jeho silné sociální kořeny, z nichž může i dnes pramenit hrozba pro demokracii. Průzkum centra Censis ze sklonku roku 2019 například odhalil, že téměř polovina Italů (48,2 %) preferuje vládu mesiášského vůdce, který není nikomu odpovědný. Nejsilněji byl tento názor příznačně zastoupen mezi chudší a méně vzdělanou části obyvatelstva – přihlásilo se k němu 67 % respondentů, kteří se označili za pracující třídu. Právě na tento segment společnosti, a to v celé Evropě, tvrdě dopadá i současná krize vyvolaná pandemií nemoci covid-19 a následným vojenským útokem Ruska na Ukrajinu.

Znepokojivým mementem může být skutečnost, že jen pár dní před kulatým výročím Mussoliniho nástupu do premiérského úřadu stanula v čele italské vlády Giorgia Meloni, lídryně krajně pravicové strany Bratři Itálie. Její personální i ideové kořeny v postfašistickém Italském sociálním hnutí jsou názornou ukázkou toho, že marginalizované vrstvy společnosti zahnané do existenčních potíží mohou dnes, podobně jako před sto lety, spatřovat východisko v radikálních krocích a odklonu od existujícího řádu.   

Výročí Mussoliniho nástupu přichází svým způsobem v příhodnou dobu. Evropským demokratickým politikům – tuzemské nevyjímaje – může v kombinaci s aktuálním děním v Itálii hlasitě připomenout, jakým směrem by se mohl ubírat další vývoj, pokud si vlády neuvědomí hloubku současné krize a nepřijmou skutečně účinná opatření, která udrží elementární smír mezi jednotlivými segmenty společnosti a zamezí příklonu nejohroženějších vrstev ke zdánlivě svůdným radikálním, nebo rovnou antisystémovým řešením.

Autor je historik.

Související

Mussolini v roce 1930, pronášející svůj typicky prožívaný projev

Italové si dnes připomínali pád Mussoliniho. Salvini se neúčastnil

Italové, včetně některých členů vlády, si dnes různými akcemi připomněli výročí konce fašistického režimu za druhé světové války. Akcí se neúčastnil vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, který si za to od některých vysloužil kritiku. Antifašistické uskupení ANPI dnes k výročí pádu diktatury v roce 1945 uspořádalo pochod v Miláně. Některé skupiny ale naopak oslavovaly někdejšího fašistického vůdce Benita Mussoliniho.
Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu

Fašista Tajani? Šéf europarlamentu obhajoval Mussoliniho, strhla se mela

Vyzdvihnutím "pozitivních" skutků italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho vyvolal polemiku v Bruselu i v domovské Itálii předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Několik vlivných europoslanců dnes během bouřlivé debaty Tajaniho vyzvalo, aby vzal svá slova zpět, nebo aby odstoupil, informovala agentura AFP. Tajani se později za své výroky veřejně omluvil.

Více souvisejících

Benito Mussolini fašismus Itálie Giorgia Meloniová EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie upřesnila informace o případu v Plzni. Ženu se podařilo zachránit

Policie ještě v úterý upřesnila informaci o násilném trestném činu v centru Plzně. Strážci zákona původně uvedli, že napadená žena nepřežila. Záchranářům se ji ale nakonec podařilo zachránit. Žena byla hospitalizována v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy