Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

Původně panovaly obavy, co se změní po 60. volbě amerického prezidenta, kdy má velkou šanci opět uspět kontroverzní Donald Trump. Ten se nechal několikrát slyšet, že by Rusům šel naproti a Ukrajině by pomoc zastavil.

Proto rozhodnutí Spojených států může mít nyní dlouhodobý dopad na události v Evropě. Prezident Joe Biden již delší dobu naléhá na kongres ve Washingtonu, aby schválil poskytnutí pomocného balíčku pro Ukrajinu. Tento proces však blokují republikáni. Co víc, poskytnutí pomoci Ukrajině ze strany USA by se mohlo v následujících letech stát poslední možností. S případným zvolením právě republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách by se šance na poskytnutí pomoci Ukrajině ze strany USA ještě více zmenšily.

Dějinné rozhodnutí kongresu USA 

Podle varovného sdělení Institutu pro studium války (ISW) se sídlem ve Washingtonu, je případné schválení pomoci pro Ukrajinu doslova klíčové pro budoucnost Evropy. V případě odmítnutí nebude mít Ukrajina dostatek vojenské síly na obranu před ruským agresorem. "Spojené státy mají jen dvě možnosti. Buď rychle obnoví vojenskou pomoc pro Ukrajinu, nebo Rusům umožní v této válce zvítězit a obsadit pohraniční území NATO od Polska až po Černé moře," uvedli analytici ISW. 

USA by se zachovaly velmi nestrategicky, protože získat zpátky tak velké území by stálo nespočetné množství financí oproti současné pomoci Ukrajině. Nicméně, v této situaci by Spojené státy měly málo možností a musely by zajistit ochranu a posílení východní hranice NATO. Takže, kam se vytratila logika amerických kongresmanů?

Analýza ISW zdůrazňuje, že náklady pro USA by v takovém scénáři překonaly již zmíněné náklady na současnou pomoc pro Ukrajinu. "Pokud by Rusko plánovalo invazi do pobaltských států nebo Polska, pravděpodobně by narazilo na odpor Ukrajiny, která by vstoupila do konfliktu jménem NATO, bez ohledu na své členství," uvedli autoři studie.

Katastrofický scénář

Pokud by Rusko převzalo kontrolu nad veškerými ukrajinskými státními orgány, ukrajinský lid by se pravděpodobně postavil na odpor. To by pro Moskvu znamenalo značné potíže. Ale NATO by se muselo vypořádat s rozsáhlou ruskou vojenskou přítomností na celé východní hranici, a to od Arktidy na severu po Černé moře na jihu. Zranitelné by nebyly pouze pobaltské státy a Polsko, ale i Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

"V případě tohoto scénáře by muselo NATO posílit hranice v jižní a střední Evropě, což by znamenalo, že obrana pobaltských států se neposílí. Navíc psychická převaha by byla na straně ruské armády, kterou by hnalo dopředu vítězství nad Ukrajinou," píše se dále v studií.

Rusové by se snažili obsadit Suvalskou šíji, která byla kdysi nejvyspělejší oblastí Litvy a táhne se od západního konce Ruska až po Polsko a Bělorusko. Útokem na tuto oblast by Rusko mohlo zablokovat zásobování NATO a podporu pobaltských států. Očekává se, že by tento útok byl bleskový, aby NATO nemělo čas na mobilizaci jednotek z USA a dalších evropských mocností. Předpokládá se, že Rusko by mohlo nasadit síly z Moskvy a Petrohradu, což jsou jednotky blíže Evropě než ty umístěné na Kavkaze či v Dálném východě.

Proč tedy podporovat Ukrajinu?

Na uvedené mapě ISW, jsou jednotky NATO zatím jen fiktivní. Analytici však velmi vážně varují před důsledky špatného rozhodnutí USA. 

"Nezávislá Ukrajina se silnou armádou, prozápadní vládou a ve spolupráci s NATO bude pro Rusko mnohem těžší a tvrdší soupeř, než Ukrajina v současné době. Navíc, pokud Rusko Ukrajinu porazí, otevře se mu východní hranice NATO, což bude představovat pro Západ přímou vojenskou hrozbu ,"  uzavřeli analytici ISW.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko NATO Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

Výrazně se sníží důchody, nebo porostou daně. Jurečka popsal, co bez reformy hrozí Česku

Bez důchodové reformy hrozí v budoucnosti buď výrazné snížení výše důchodů nebo zvýšení daní. Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že navrhované změny, včetně navyšování důchodového věku nad 65 let, mají za cíl udržet propad systému penzí na úrovni jednoho procenta HDP, což odpovídá loňským hodnotám.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy