I kritika Česka zazněla během bouřlivé debaty o násilí proti ženám v europarlamentu

V Evropském parlamentu dnes zněla ostrá slova odsuzující nejen násilí páchané na ženách, ale i země, včetně České republiky a Slovenska, které dosud neratifikovaly Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známou jako Istanbulská úmluva. Zazněly ale i námitky, že sama ratifikace situaci nespasí. 

Poukazovalo se i na situaci žen v Turecku, které úmluvu ratifikovalo jako první, než od ní opět jako první odstoupilo.

"Každá třetí žena v Evropské unii se stane obětí násilí, každých šest hodin jedna. Neustále dochází k vraždám a násilí. Musíme reagovat," zdůraznila italská europoslankyně Pina Piciernová z poslanecké skupiny Socialistů a demokratů.

"Je ostuda, že šest členských zemí stále neratifikovalo Istanbulskou úmluvu," řekla Estonka Yana Toomová a konkrétně zmínila Česko, Maďarsko, Slovensko, ale i Polsko, kde konzervativní vláda ohlásila záměr od úmluvy odstoupit. Španělka María Soraya Rodríguezová Ramosová ke zmíněným zemím ještě přidala Bulharsko, Litvu a Lotyšsko a hovořila o této skupině jako o "nejvíce reakcionářských státech".

"Nemůžeme být rukojmím států, které se snaží vše brzdit," usoudila italská europoslankyně Laura Ferraraová. "Zatímco se bavíme o ratifikaci, padesátka žen v EU se stane obětí každý týden," rozhořčila se švédská sociální demokratka Evin Incirová. "Spravedlnost by v 21. století měla být na straně obětí," apelovala Sylwia Spureková z Polska a pozastavila se nad tím, proč EU neratifikovala úmluvu jako celek. K tomu vybízí návrh usnesení, o kterém má EP hlasovat ve středu.

Španělská europoslankyně Margarita de la Pisa Carriónová naopak namítala, že EU nemůže být součástí mezinárodní úmluvy a EP se nemůže takto vměšovat a vynucovat si ratifikaci. "Je to promarněný čas a deformované nástroje," prohlásila. Namísto konfliktu je podle ní záhodno podporovat harmonické soužití a mír. "Rodina je zásadní, krása spasí svět," řekla.

"Ženy a muži jsou si rovni - a to vždy bude nadřazeno kultuře, která ženy zahaluje, mrzačí, zavírá doma a brání jim chodit do škol," prohlásil Jordan Bardella z řad francouzské krajní pravice. "Jak je možné podporovat práva žen a současně z veřejných prostředků financovat nepřátele žen a Evropy?" ptal se na adresu unijní politiky.

"Je tu nějaký stát, který úmluvu ratifikoval a vzápětí došlo ke snížení trestných činů spáchaných vůči ženám?" otázal se chorvatský konzervativec Ladislav Ilčić. "V příliš mnoha členských státech neexistuje dostatečná legislativa. Vysíláte ženám a dívkám signál, že vás jejich život nezajímá. Jestli ano, musíte ratifikovat úmluvu tady a teď," odpověděla Incirová.

"Bohužel existují politické strany a politici, a to i u nás v Česku , kteří na jedné straně tvrdí, že jsou proti násilí na ženách, na druhé straně však odkládají, oslabují a zastavují opatření, která by měla ženám poskytnout potřebnou ochranu," uvedl Marcel Kolaja (Piráti). Istanbulská úmluva je podle něj nástrojem pro zlepšení záchranné sítě pro oběti násilí, protože je výčtem řešení, jak násilí vymýtit, jak posílit prevenci, jak posílit vymahatelnost práva.

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) ČTK řekla, že debata je příliš ideologická. Kdyby úmluva skutečně dokázala zabránit domácímu násilí, hlasovala by pro ni podle svých slov "nohama rukama". Ale tak tomu podle ní není, a tak hodlá hlasovat proti nezávazné rezoluci EP. Úmluva podle Šojdrové může posloužit státům, které nemají dostatečnou vlastní legislativu, ale sama ČR přijala zákon proti domácímu násilí dávno před úmluvou.

Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) dnes ohlásila iniciativu "kondom za konsent" na podporu nevládních organizací bojujících proti domácímu násilí, sexualizovanému násilí a usilujícím o přísnější definici znásilnění. Lidem, kteří tyto organizace podpoří, slibuje růžový prezervativ, určený k sexu za oboustranného souhlasu. "Dělám to symbolicky na den svatého Valentýna, kdy slavíme lásku, a chci ji tím i chránit," řekla Gregorová.

Související

Sídlo Evropského parlamentu

Evropská unie poprvé zavedla sankce za násilí páchané na ženách

Evropská unie dnes poprvé využila svůj sankční režim k potrestání násilí páchaného na ženách a porušování jejich práv. Členské země zařadily na sankční seznam devět lidí a tři instituce z Ruska, Afghánistánu, Íránu a dalších zemí. Oznámila to Rada EU, tedy orgán, sdružující unijní země. Mezi potrestanými jsou mimo jiné ruští vojenští velitelé či ministři afghánského hnutí Tálibán.

Více souvisejících

Násilí evropský parlament

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 30 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropou prošly prvomájové demonstrace. V Německu a Francii zasahovala policie

Prvomájové demonstrace v Paříži a německých městech byly provázeny napětím a incidenty. V Paříži došlo k rozbíjení nejméně dvou výloh obchodů radikály, zatímco ve Stuttgartu se střetly protestující s policií, jak informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy