I mafián Fico může nyní vypadat jako někdo, kdo zajistí fungování Slovenska, říká publicista Kosatík

Volby na Slovensku míří do finále a zřejmě během neděleních brzkých ranních hodin se dozvíme, kdo ovládne tamní jednokomorový parlament. Na situaci u našeho východního souseda se EuroZprávy.cz ptaly publicisty, spisovatele a odborníka na česko-slovenskou historii Pavla Kosatíka. 

Společnost na Slovensku je zklamaná z dlouhodobé nestability. „Po Ficově politickém pádu v návaznosti na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové Slovensko v naději, že státně mafiánské praktiky v zemi skončily, zvolilo v roce 2020 novou politickou reprezentaci. Tato nová elita, reprezentovaná hlavně dnes už také bývalým premiérem Igorem Matovičem, však v následujících letech, hlavně v období covid krize, společnost totálně zklamala,“ popsal Kosatík pro EuroZprávy.cz. 

Důvěře v tehdejší novou vládu nepomohl fakt, že ukázala vlastní nekompetenci a mnoho měsíců se její členové mezi sebou hádali před televizními kamerami o viníkovi. „Ukázalo se, že neztělesňují žádné hodnoty, ale že jsou populisty stejně jako Fico. Mafiána vystřídali diletanti,“ pokračoval. 

„Vždycky když se lidé takto zklamou ve svých nadějích, ocitne se demokracie v ohrožení: stojí a padá s důvěrou lidí v systém, a ta byla Matovičem a spol. v posledních pěti letech silně narušena. V takové situaci se i Fico, vyhlášený mafián, může jevit jako ten, kdo snad zajistí alespoň nějaké fungování státu,“ poznamenal. 

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na slovenském venkově jsou podle Kosatíka obavy ze Západu extrémně silné. „Hodně lidí by tam chtělo zastavit vývoj a zakonzervovat ho v nějaké podobě, kde by nemuseli nic moc řešit. I proto, že to za ně rád udělá silný vůdce, kterému se svěří všechna moc,“ vysvětlil.

Expert v tom vidí nostalgii za normalizací, která Slovensku přinesla prosperitu bez větších starostí. „I za válečným Slovenským státem, který byl až do roku 1944 pro většinu obyvatel také klidným přístavem uprostřed válčící Evropy. V letošních volbách se tedy hraje o to, vyhraje-li proud, který se budoucnosti nebojí a chce ji naopak utvářet, nebo lidé, kteří chtějí žít se zavřenýma očima,“ doplnil. 

Pokud Fico vyhraje, bude podle Kosatíka coby populista hledat partnery v dalších populistických, hodnotově neukotvených stranách. „Těch je na Slovensku bohužel většina. Jediný, kdo s ním do party z principu nepůjde, je liberálně orientované Progresívne Slovensko. Všichni ostatní o vládu s Ficem budou stát, včetně pravicového Richarda Sulíka, který v minulosti už nesčetněkrát změnil názory, i toho nešťastného Igora Matoviče, který je slovně s Ficem celoživotně na kordy, ale zároveň je člověkem skrz naskrz iracionálním. Pokud se tedy Sulík nebo Matovič do parlamentu dostanou,“ shrnul. 

Následná změna postoje Fica vůči Evropské unii a Severoatlantické aliance by přirozeně vyžadovala reakci. „Na takové úvahy je ale zatím brzy. Předvolební rétorika politiků jeho typu bývá bojovnější než realita, která nastává po volbách. V případě Ficova vítězství ale určitě můžeme očekávat formování bloku antiliberálních a superkonzervativních států ve střední Evropě, jehož páteř budou tvořit Polsko, Slovensko a Maďarsko a který bude mít tendenci rozšířit se i do Česka,“ uzavřel Kosatík. 

Související

Více souvisejících

Pavel Kosatík volby na Slovensku Robert Fico Slovensko Smer SD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy