Japonská spisovatelka podněcuje feministický underground v Číně

Důkazy o tom, že čínské feministické hnutí nabírá na síle - navzdory přísné vládní cenzuře a represím - je možné najít v domácích knihovnách, na nočních stolcích a v digitálních knihovnách. V mnoha z nich je k nalezení výtisk jedné z knih Čizuko Uenové, napsal list The Guardian. 

Tato 74letá japonská feministka a autorka knih Feminismus od základů nebo Patriarchát a kapitalismus prodala v Číně více než milion výtisků svých knih, uvádí server Beijing Open Book. Na 200.000 z nich se prodalo jen letos v lednu a únoru.

Uenová, profesorka sociologie na Tokijské univerzitě, byla mimo akademický svět neznámá do roku 2019, kdy pronesla řeč na promocích, v níž kritizovala sexismus při přijímacím řízení, sexuální obtěžování, kterému studentky čelí od svých vrstevníků, a ženami vnímaný tlak na to, aby zlehčovaly své studijní úspěchy. Řeč se virálně šířila nejprve v Japonsku a následně i v Číně.

"V Číně potřebujeme nějaký feministický vzor, který by nás vedl a ukázal nám, čeho ženy mohou dosáhnout," řekla Š'jie Fu, moderátorka populárního feministického podcastu Stochastic Volatility.

Na otázku listu The Guardian, proč její texty rezonují u mladé generace Číňanek, Uenová odpověděla, že přestože mnoho z nich bylo vychováno s dostatečnými prostředky a v představě, že budou mít více příležitostí, "patriarchát a sexismus na ně i přesto klade břemeno být ženou a matkou".

Nejčtenější kniha Uenové se 65.000 recenzemi na sociální síti Douban je jednoduše pojmenovaná Misogynie. "Chce to trochu odvahy tohle napsat. Vždy jsem se v čínském prostředí zdráhala bavit se o genderových otázkách, protože když si nebudu dávat pozor, snadno si vysloužím nálepku 'feministická rakovina'," stojí v jedné z recenzí.

"Jsou to teď těžké časy," řekla přední čínská feministka Lü Pchin, která v současnosti žije ve Spojených státech. V roce 2015 měla to štěstí, že se zrovna nacházela v New Yorku, když čínské úřady zadržely pět jejích vrstevnic. Ve vazbě strávily celkem 37 dní a začalo se jim říkat "feministická pětka". Policie přišla také do bytu Lü, která tak zatčení unikla jen o vlásek. "Naše hnutí je v Číně stále více označované za nelegální, a někdy dokonce i za zločinecké," dodala Lü.

Čínské feministické hnutí se podle Lü v posledních letech enormně rozrostlo, obzvlášť mezi mladými ženami v on-line prostoru, kde jej podnítilo celosvětové hnutí #MeToo."To je ale jen část příběhu," dodala. Feminismus v poslední době v Číně čelí stále přísnější cenzuře. Slovo "feminismus" je jedním z těch, která jsou v on-line prostředí cenzurovaná. Stejně jako čínská obdoba hashtagu #MeToo.

Vzhledem k tomu, že je rozsáhlá organizace skupin v Číně téměř nemožná, ženy se podle Lü často snaží najít alternativní cesty, jak feminismus udržet ve svém každodenním životě a jak jej předávat dál. Ať už formou knižních klubů nebo setkání na společném cvičení. Někteří z přátel Lü v Číně organizují výlety, při kterých feminismus probírají.

V roce 2001 se Lü věnovala novinařině a její cesta k feminismu teprve začínala. Se skupinou přátel tehdy založila knižní klub. Společně se snažili dát dohromady různé zdroje, protože byl problém k tématu najít knihy. "Byly jsme feministky, novinářky, akademičky a rozhodly jsme se, že zorganizujeme skupinu a každý měsíc se potkáme k debatám a četbě," dodala. Skupina se setkávala v parku nebo v kancelářích a domovech jednotlivých členů. Setkávání pokračovalo následujících osm let a členky klubu jsou i nadále mezi jejími nejlepšími přítelkyněmi.

Podle Lü je hodně lidí, kteří se o feministické hnutí začali zajímat teprve nedávno. Všichni z nich podle ní hledají zdroje, ale kvůli cenzuře je pro feministické a akademické autorky a autory v Číně velmi obtížné publikovat svá díla.

"Uenová je cizinka a to je jedna z jejích výhod. Zároveň ale pochází z východoasijského prostředí a patriarchální systém, který popisuje se proto Číně podobá," řekla Lü. Knihy čínských feministek se podle ní nemají šanci stát bestsellery kvůli cenzuře. "Mladé ženy nacházejí svůj hlas a mám ze své generace opravdu radost," uvedla Lü. "A to teprve začínáme," dodala.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Čizuko Ueno feminismus Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy