Japonsko z Fukušimy vypustí vyčištěnou radioaktivní odpadní vodu. Okolní země se bouří, IAEA souhlasí

Japonská vláda oznámila, že jaderná elektrárna Fukušima Daiiči začne do oceánu ve čtvrtek vypouštět radioaktivní odpadní vodu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii sice s plánem souhlasí, proti jsou ale zejména Peking a Soul, které vypuštění této vody vnímají jako ohrožení.

Podle serveru listu New York Times to oznámil premiér Fumio Kišida. Při setkání s vedoucími představiteli japonského rybářského průmyslu slíbil, že „zajistí, aby se rybáři mohli po vypuštění nadále živit“.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) s tímto krokem souhlasí. Vládní plán prý splňuje bezpečnostní standardy. „Vypouštění upravené vody pravděpodobně nepředstavuje vážné ohrožení zdraví lidí,“ míní IAEA.

Vědci jsou ale k plánu kritičtí, stejně tak Čína. „Přijmeme všechna nezbytná opatření k ochraně mořského prostředí, bezpečnosti potravin a veřejného zdraví,“ zní z prohlášení čínské vlády. S vypuštěním nesouhlasí ani velká část veřejnosti v Jižní Koreji a rybářské skupiny v Japonsku. Čínská mediální organizace People’s Daily označila vyčištěnou vodu za „jadernou splaškovou vodu“.

Jižní Korea pro změnu dosud nezrušila zákaz dovozu mořských plodů z okolí Fukušimy. „Nikdo nemůže s jistotou říci ani předpovědět, co vypouštění radioaktivních materiálů do moře po delší dobu přinese,“ zdůraznil jeden z opozičních jihokorejských zákonodárců.

Proti stojí například Národní federace rybářských družstev. „Ačkoli mnoho členů skupiny přijalo ujištění vlády o bezpečnosti vypouštění, zůstává proti kvůli možným dopadům na živobytí rybářů,“ uvedl vedoucí federace Masanobu Sakamoto.

Situace nastává dvanáct let po zemětřesení a tsunami, které vyvolaly trojnásobné roztavení jaderných reaktorů ve Fukušimě. Společnost Tokyo Electric, která má správu elektrárny na starost, dosud nevěděla, co dělat s hromadícími se tunami vody k chlazení jaderných palivových tyčí.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 22 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 7 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 7 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 7 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 10 hodinami

USA vyzvaly státy se systémy Patriot, aby je poskytly Ukrajině

Americký ministr obrany Lloyd Austin v úterý na půdě vojenského výboru Kongresu informoval, že apeluje státy, které mají systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot, aby je poslaly Ukrajině. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy