Každý nákup americké zbraně posouvá Evropu kousek k vazalství, zní z předních evropských zbrojovek

Loňské výdaje na obranu vzrostly napříč Evropou o 13 procent na 345 miliard dolarů. Je to nejrychlejší tempo od konce studené války, informoval server listu Wall Street Journal s odvoláním na Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru. Velká část těchto výdajů ale šla do amerických obranných společností. Řada evropských elit se nyní chce od amerického zbrojního průmyslu odpoutat, v jejich čele stojí francouzský prezident Emmanuel Macron.

Ty podle WSJ tvoří páteř průmyslových vazeb, které jsou základem celé Severoatlantické aliance. Francouzský prezident stojí v čele úsilí o změnu tohoto systému. „Závislost Evropy na USA, které jí dodávají vše od stíhaček F-35 po systémy protivzdušné obrany Patriot, založena na předpokladu, že kontinent nebude muset čekat ve frontě na americké vybavení,“ míní šéf Elysejského paláce.

„Priority Washingtonu se mohou změnit, protože USA se zaměřují na Tichomoří a blíží se americké prezidentské volby. Dnešním dovozem zbraní si zaděláváme na zítřejší problémy,“ podotkl Macron na nedávném setkání evropských ministrů obrany.

Na summitu v litevském Vilniusu se očekává, že jednatřicet regionálních spojenců vypracuje první regionální bojový plán od konce studené války. „V něm se rozhodne, jakou akci by měla každá země podniknout v případě útoku, jaké vybavení je potřeba a kolik se má investovat,“ píše WSJ. Alianční země také očekávají upevnění dvouprocentní hranice hrubého domácího produktu, nikoliv jen „aspiraci“, jak popisuje americký list.

V současné době dosahuje této dvouprocentní hranice pouze deset evropských členů NATO. Podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga se tento podíl v příštím roce výrazně zvýší. „Jakýkoli pokus o překreslení mapy evropských vojenských zakázek naráží na strmé překážky. Mnoho hlavních měst, zejména ve východní Evropě, považuje nákup nákladných amerických zbraní za cenu, kterou musí kontinent zaplatit za bezpečnostní záruky Washingtonu,“ podotýká WSJ.

NATO v současné době v podstatě nemůře fungovat bez kritické americké techniky, mezi níž patří dopravní letouny, drony a řada dalších prostředků vzdušného dohledu. Válka Ruska proti Ukrajině navíc ukázala na problém, že západní země nejsou schopny rychle zvýšit výrobu zbraní. Zejména Evropa je podle WSJ napjatá kvůli mezinárodnímu soupeření, které v tomto odvětví na kontinentu funguje.

To znamená, že jsou zdroje dislokovány především v národních programech u národních obranných společností, zatímco je celý sektor roztříštěný a postrádá celkové směřování. „Rozdělený trh může znamenat menší objemy výroby některých zbraní, například houfnic, protože vlády vkládají peníze do svých vlastních národních šampionů.“

Dnes tvoří celkové evropské výdaje na obranu zhruba 40 % výdajů Spojených států, ty na obranu dávají ročně 877 miliard dolarů. „Ukrajina byla budíčkem pro evropskou obrannou odolnost. Musíte doplnit zásoby, musíte být schopni rychle dodávat, musíte zvýšit tempo,“ upozornil výkonný ředitel zbrojní společnosti MBDA Éric Béranger.

Kontinent je rozdělený i v záležitosti protivzdušné obrany. Zatímco koalice vedená Německem plánuje utratit miliardy eur na nákupech raketových systémů Patriot z USA a německé IRIS-T, další část Evropy chce investovat do izraelského systému Arrow 3.

Zejména pro Macrona je zpráva o tomto německém úsilí nepříjemná. MBDA je francouzsko-italsko-britská firma vyrábějící konkurenta Patriotů s názvem SAMP/T. Dokáže chránit před balistickými raketami, které před zasažením cíle stoupají do vesmíru a následně zasahují svůj cíl v obrovské rychlosti. Francie a Itálie dokonce nedávno tento systém poskytla Ukrajině.

Macron si myslí, že pokud Evropa nebude investovat do vlastního vojenského průmyslu, bude brzy vazalem USA bez strategické autonomie – neboli schopnosti utvářet vlastní zahraniční a obrannou politiku. „Ukrajina nám ukazuje, že Kyjevu můžeme dát jen to, co sami vyrobíme,“ zdůraznil během zasedání šéfů resortů obrany v Paříži.

„Nakupovat špičkové vybavení od jiné země znamená dostat se pod její kontrolu,“ varoval vrchní velitel francouzské armády Pierre Schill. Jeho názor sdílí i britský ministr obrany Ben Wallace. „Pokud jde o zadávání veřejných zakázek, odpovědí na všechno není Amerika na prvním místě,“ doplnil.

Domácí obranný potenciál navíc podle WSJ přináší i vysoce kvalifikovaná pracovní místa. „Což je pro vlády klíčovým argumente, když tlačí daňové poplatníky, aby získali více finančních prostředků. Macron zvyšuje ve Francii věk odchodu do důchodu, což je hluboce nepopulární krok, aby mohl financovat svůj plán na zvýšení výdajů na obranu o více než třetinu v příštích sedmi letech,“ píše WSJ.

„Pokaždé, když se radar nebo raketa koupí mimo Evropu, oslabuje to naši průmyslovou základnu,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Thales Christophe Salomon. Tato společnost vyrábí radarový systém právě pro SAMP/T.

Největší evropská obranná společnost BAE Systems podporuje ve Velké Británii 132 tisíc míst na plný úvazek a přispívá k HDP částkou 11 miliard liber – tedy 0,4 procenta domácí ekonomiky. „Pokaždé, když prodáváme náš systém v Evropě, vytváří to v Evropě pracovní místa,“ vylíčil provozní ředitel americké obranné společnosti Lockheed Martin Frank St. John.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) zbraně

Aktuálně se děje

před 54 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy