Kde končí unesené děti z Ukrajiny? V Bělorusku podstupují výcvik

Skupina ukrajinských dětí, které nedávno převezly do Běloruska z oblasti na Ukrajině okupované Ruskem, údajně absolvuje výcvik tzv. nouzového přežití s ​​běloruskou armádou. Děti se v rámci něj učí například to, jak utéct před požárem. O jejich výcviku ve středu informovala podle serveru Politico běloruská státní televize.

Ukrajinská ale i běloruská opozice obviňují Minsk z toho, že se v masovém měřítku zapojuje do nezákonných deportací dětí z okupovaných oblastí na Ukrajině. Děti jsou přiváženy na ruské či běloruské území, kde podle kritiků tamních režimů probíhá jejich intenzivní převýchova k proruskému smýšlení.

Středeční reportáž běloruské televize se týkala skupiny 35 dětí, které podle běloruských úřadů převezly z města Antracyt na východě Ukrajiny do východoběloruského města Mogilev.

Podle televize jsou tyto děti ubytovány v sanatoriu, kde se o ně starají zaměstnanci ministerstva pro mimořádné situace. Armáda je přitom "učí, jak se chovat v extrémních situacích". Na odvysílaných záběrech měly děti na rukávech vyšitou ruskou vlajku.

Podle nedávné studie vědců z americké Yaleovy univerzity bylo do Běloruska ze čtyř oblastí Ukrajiny, které částečně okupují ruské síly, přivezeno již přes 2400 dětí a mladistvých ve věku 6 až 17 let.

Běloruská opozice se obrátila na Mezinárodní trestní soud (ICC) s požadavkem, aby byl běloruský prezident Alexandr Lukašenko a představitelé jeho režimu stíháni za nezákonné deportace.

Pavel Latuška, bývalý běloruský ministr kultury a současný opoziční aktivista, předložil ICC důkazy o Lukašenkově účasti na nezákonných deportacích ukrajinských dětí. Tvrdí, že běloruské úřady otevřeně přiznávají, že tyto děti jsou "indoktrinovány" a převedeny na proruskou stranu. Latuška též uvádí, že existují případy, kdy byly děti přepraveny do Běloruska a následně do Ruska, kde byly adoptovány.

ICC již v březnu minulého roku vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou ombudsmanku pro práva dětí Marii Lvovovou-Belovovou za údajné zapojení do zločinů spojených s nezákonnými deportacemi ukrajinských dětí. Moskva však tyto obvinění odmítá. Běloruská opozice nyní požaduje podobná obvinění i vůči Lukašenkovi.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se Bělorusko stalo nejbližším spojencem Moskvy. Lukašenko umožnil Rusku podniknout vpád na Ukrajinu z běloruského území a rozmístit tam taktické jaderné zbraně. Ukrajinské úřady nyní zkoumají nucené deportace dětí ze svého území jako možnou genocidu, přičemž samotné Bělorusko je podezřelé z účasti na deportaci více než 19 000 ukrajinských dětí.
 
Rusko už loni přiznalo, že z Ukrajiny deportovalo statisíce dětí. Od začátku invaze na Ukrajinu Rusko "přijalo" asi 4,8 milionu obyvatel Ukrajiny, z nichž více než 700 tisíc jsou děti, uvádí zpráva ruské komisařky pro práva dětí Marie Lvové-Belové. Podle Rádia Svobodná Evropa přišla údajně většina ukrajinských dětí do Ruska se svými rodiči nebo jinými příbuznými.

Poslední odhady z poloviny června hovořily o 200-300 tisících deportovaných ukrajinských dětech. Karasin tehdy přiznal více než dvojnásobný počet, a ten nyní potvrdila i ruská komisařka, na níž Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal 17. března zatykač, stejně jako na ruského prezidenta Vladimira Putina. Oba jsou obviněni z odpovědnosti za nezákonné deportace dětí z okupovaných území Ukrajiny do Ruska.

Podle komisařky na území Ruska "dorazilo" také asi 1500 žáků z ústavů pro sirotky nebo děti ponechané bez péče. Stovky z nich byly umístěny do pěstounské péče v ruských rodinách. Zpráva také uvádí, že v listopadu 2022 se v bezprostřední blízkosti frontové linie nacházel dětský domov v Oleshki v Chersonské oblasti, odkud bylo "dočasně" převezeno 52 žáků s těžkými patologickými problémy "na bezpečné území", na anektovaný Krym.

"Na konci léta roku 2022 v souvislosti se situací na frontě rodiče z Chersonské, Záporožské, Charkovské a dalších území dobrovolně posílali své děti na dovolenou, mimo jiné proto, aby je ochránili před nepřátelskými akcemi. Spolu se svými společníky je přijala sanatoria a rekreační a zdravotní organizace na Krymu a v Krasnodarském kraji jménem jejich rodičů," píše se ve zprávě Lvové-Belové.

Podle oficiálních údajů ukrajinských úřadů k 31. červenci 2023 bylo od 24. února 2022 deportováno z Ukrajiny do Ruska 19 546 dětí. Jedná se pouze o případy, které byly oficiálně zaznamenány, tedy kdy rodina, poručník nebo svědek deportace dítěte nahlásili tento čin Národnímu informačnímu úřadu Ukrajiny.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině děti Bělorusko

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 27 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 57 minutami

před 57 minutami

před 58 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

Rusko vydalo zatykač na Volodymyra Zelenského

Rusko vydalo zatykač na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informovala v sobotu ruská státní agentura TASS s odvoláním na záznam v policejní databázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy