Macron vyzval vládu, aby ve spolupráci s parlamentem do konce léta připravila návrh zákona o eutanazii

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval vládu, aby ve spolupráci s parlamentem do konce léta připravila návrh zákona o eutanazii. Bezprostředně tak reagoval na názor občanského konventu, který mu dnes představil závěry své debaty.

Většina ze 184 náhodně vylosovaných občanů se po třech měsících rozhovorů shodla, že by ve Francii měla za jistých okolností existovat možnost asistované sebevraždy a eutanazie. Konvent po Macronovi žádá také zlepšení paliativní péče, tedy péče o pacienty, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou.

Podmínkami pro asistovanou sebevraždu by měly být podle konventu mimo jiné jasné rozhodnutí nebo předem vyjádřené přání v tomto smyslu a nevyléčitelná nemoc spojená s nesnesitelnou psychickou nebo fyzickou bolestí.

Otázce eutanazie pro nezletilé se konvent nevěnoval a podle Macrona je to jasným důkazem, že toto téma je nepřijatelné. V reakci na kritiku francouzské paliativní péče Macron přislíbil navýšení rozpočtu na ni.

Ve Francii zákon z roku 2016 dává zdravotníkům možnost podat pacientům na pokraji smrti, kteří trpí neúnosnými bolestmi, takovou dávku sedativ, po které se již neproberou. Zákon ale neumožňuje ani asistovanou sebevraždu, kdy si pacient sám aplikuje smrtelnou látku pod dohledem lékaře, ani eutanazii, kdy látku aplikuje zdravotník.

Na rozšíření pravidel panuje shoda na levici a v politickém středu, na pravici je postoj nejednotný. Panují také obavy, že kontroverzní téma by mohlo rozjitřit nálady ve společnosti, která se už teď bouří kvůli důchodové reformě.

Podle průzkumu 70 procent Francouzů souhlasí s asistovanou sebevraždou, ale jen 36 procent by zvažovalo její využití, pokud by byli nevyléčitelně nemocní a trpěli bolestmi. Výsledky průzkumu v neděli zveřejnil deník Le Journal du Dimanche.

Mezi evropskými zeměmi byly Nizozemsko a Belgie před 20 lety prvními, které eutanazii legalizovaly. Legální je také v Lucembursku, Kolumbii, Kanadě, na Novém Zélandu a od roku 2021 ve Španělsku. Eutanazii povolují také některé australské státy. Belgie se v roce 2013 stala první zemí na světě, kde byla legalizována dětská eutanazie bez ohledu na věk.

Asistovaná sebevražda je podle údajů Světového sdružení společností práva na smrt nyní legální například ve Švýcarsku, Německu, Rakousku nebo v některých státech USA a Austrálie. Ve Švýcarsku je asistovaná sebevražda legální již od roku 1942.

V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou.

Související

těhotenství

Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 

Více souvisejících

eutanazie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 54 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy