Maďarům se směřování země nelíbí. Chtějí změnu vlády, Orbán ale jen tak skončit nehodlá

Podíl Maďarů, kteří si myslí, že se věci v zemi vyvíjejí špatným směrem, se přiblížil ke dvěma třetinám. 55 procent lidí uvedlo, že si přeje změnu vlády. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění institutu Median zveřejněných ve středu týdeníkem Heti Világgazdaság.

Popularita stran vládního bloku Fidesz-KDNP sice neklesla, mezi tzv. "rozhodnutými" voliči se ale snížila z 53 na 46 procent v důsledku nárůstu politické aktivity během sledovaného období.

Podle agentury Median by to mohlo být spojeno s amnestií udělenou v pedofilní kauze, která vedla k odvolání Katalin Novákové z postu hlavy státu.

Téměř 97 procent respondentů o této kauze slyšelo, a dvě třetiny dotázaných označily premiéra Viktora Orbána za zodpovědného. Dokonce i mezi voliči vládní strany s tímto postojem souhlasil každý pátý.

Jméno nově zvoleného prezidenta Tamáse Sulyoka znalo týden po jeho zvolení pouze 36 procent Maďarů.

Péter Magyar, bývalý manžel exministerky spravedlnosti Judit Vargové, je podstatně známější. Odstoupil z několika funkcí ve státních podnicích jako protest proti praktikám vlády a naznačil záměr vytvoření politické strany. 

Průzkum z loňského září ukázal, že vývoj v Maďarsku se podle 64 procent jeho občanů ubírá špatným směrem. Pouze 31 procent dotázaných považuje současné směřování země za dobré, vyplývá z průzkumu institutu Závecz Research, jehož výsledky zveřejnil server Népszava.

Pro zachování členství Maďarska v Evropské unii se vyjádřilo 73 procent dotázaných, odchod z Unie by preferovalo 19 procent respondentů. Podle dvou třetin dotázaných by Maďarsko mělo vstoupit do Evropské prokuratury (EPPO), opak si myslí 21 procent.

Vztahy mezi Maďarskem a EU jsou dlouhodobě napnuté. Evropský parlament (EP) dokonce vyjádřil vážné obavy ohledně vývoje v Maďarsku vzhledem k nadcházejícímu maďarskému předsednictví v Radě EU ve druhém pololetí roku 2024.

Europoslance znepokojuje stav hodnot EU v Maďarsku, některým zemím se ale představa, že by o svou pozici Maďarsko přišlo, nezamlouvá. Podle EP se situace v zemi zhoršuje v důsledku "úmyslného a systematického úsilí vlády" i přesto, že EP aktivoval mechanismus podle článku 7 Lisabonské smlouvy.

Jde zejména o přijímání zákonů bez dostatečné parlamentní kontroly a veřejných konzultací, zneužívání stavu ohrožení, ochrany oznamovatelů s cílem oslabit práva LGBTIQ+ osob a svobody projevu a porušování sociálních a pracovních práv učitelů.

Orbán přitom loni oznámil, že plánuje vládnout do roku 2034. Premiér vystoupil s projevem před hosty na takzvaném občanském pikniku v obci Kötsu v Šomodské žu. Uvedl to server telex.hu.

Orbán po volbách v roce 2018 několikrát veřejně uvedl, že vládnutí plánuje do roku 2030. Účastníci neveřejné akce pro server uvedli, že premiér rok 2034 zdůvodnil tím, že válka a epidemie koronaviru ubrala jeho vládě čtyři roky.

Popularita Fideszu podle slov předsedy vlády v posledním období sice klesla, ale podle jeho názoru ne až tak jako u jiných evropských vládních stran. Jako příklad uvedl Německo, kde je podle něj v současnosti větší oblíbenost opozičních stran než vládních.

Za hlavní důvod ztráty popularity Fideszu označil premiér ekonomické potíže. "Naše společnost není zvyklá na toto, ale na neustálý růst ," podotkl Orbán. Maďarský ministerský předseda také varoval před islamizací Evropy, kterou vnímá jako vážnou hrozbu.

Související

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy