Meloniová je spokojena s výsledky summitu ohledně migrace

Italská premiéra Giorgia Meloniová dnes řekla, že je spokojená s výsledky summitu EU ohledně migrace. V Evropské radě zaznamenala změnu postoje a větší důraz na ochranu vnějších hranic, řekla novinářům. Odmítla také kritiku některých komentátorů, že před summitem jednala s českým premiérem Petrem Fialou a šéfem polské vlády Mateuszem Morawieckým.

"Přístup Evropské rady (je) velmi odlišný od toho, který jsme dříve viděli," uvedla italská premiérka, jejíž krajně pravicová strana Bratři Itálie prosazuje tvrdý přístup vůči nelegální migraci. Podle ní ostatní unijní státy uznaly, že "migrace je evropským problémem a musí mít evropské řešení". Debata na summitu se podle Meloniové posunula k větší ochraně vnější hranice schengenského prostoru.

Podle Meloniové evropští státnici uznali "specifikum námořních hranic" a více se zaměřili na situaci ve střední oblasti Středozemního moře, která se týká Itálie. Podle ní je nutné posílit spolupráci s africkými zeměmi, odkud migranti pochází. Podle ní by členské státy mohly vytvořit možnosti, jak lidem z Afriky umožnit vstup do Evropy "legálním způsobem", aby se nedostali do područí převaděčů. Současně je však podle ní nutné posílit schopnost vyhostit do zemí původu migranty, kteří nemají oprávnění k pobytu v EU.

Závěry summitu hovoří o posílení ochrany hranic. Lídři jsou zajedno v tom, že problém spočívá mimo jiné v nedostatečné spolupráci se zeměmi původu a tranzitními státy. Summit se shodl, že by členské země měly těmto státům omezovat výhodné udělování víz, pokud svůj přístup nezmění. Rozdílné postoje měly země k otázce, zda má unie přímo financovat bariéry na hranicích, jimiž chce řada zemí brzdit rostoucí příliv migrantů do Evropy.

Meloniová odmítla kritiku některých komentátorů, že přibližuje Itálii k zemím Visegrádské skupiny tím, že se před unijními summity setkává s českým premiérem Fialou a šéfem polské vlády Morawieckým. Podle ní je důvodem těchto schůzek společné členství ve Straně evropských konzervativců a reformistů (ECR), které je Meloniová předsedkyní.

Meloniová v minulých dnech kritizovala francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za večeři, kterou uspořádal ve středu v Elysejském paláci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a německým kancléřem Olafem Scholzem. Podle Meloniové byla večeře "nevhodná" a málo kolegiální vůči ostatní unijním státům. Macron na kritiku odpověděl tvrzením, že Francie a Německo mají v podpoře Ukrajině speciální roli. Meloniová dnes uvedla, že spor s Macronem nenarušil vůli Říma dodat společně s Paříží pokročilý protivzdušný systém SAMP/T, o který Kyjev velmi stojí. "Doufám, že v příštích dnech budeme schopni oznámit, že jsme připraveni (ho dodat)," uvedla Meloniová, která chce v blízké budoucnosti navštívit Kyjev.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Giorgia Meloniová EU (Evropská unie) migrace

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy