Místo hlasů dostal kulku. Ekvádorem otřásla smrt prezidentského kandidáta

Jihoamerický Ekvádor nebývá často středem globální pozornosti. Teď se mu to ale podařilo velice nešťastným způsobem. Tamní prezidentský kandidát otevřeně mluvil o věcech, které se tamním zločincům příliš nezamlouvaly. Jeho boj proti organizovanému zločinu a korupci ho stál kulku do hlavy.

Ekvádorský prezidentský kandidát Fernando Villavicencio při kampani otevřeně hovořil o propojení organizovaného zločinu a tamních vládních představitelů. Když ve středu navštívil hlavní město Quito, tak před budovou střední školy dostal kulku přímo do hlavy. Podle tamních úřadů bylo při následující potyčce zraněno devět lidí a pachatel na místě zastřelen.

„Když vyšel ze dveří, čekala ho střelba. Nedalo se nic dělat, protože to byly výstřely do hlavy,“ uvedl jeho spolupracovník z kampaně Carlos Figuero. 

Následnou likvidaci podezřelého potvrdila státní prokuratura. „Podezřelý byl postřelen a zadržen uprostřed křížové palby s bezpečnostními silami a krátce poté zemřel. Úřady v souvislosti s atentátem provedly razie a zadržely šest osob.“

Mezi devíti dalšími postřelenými byli dva policisté a kandidát na poslance tamního Národního shromáždění. Jak informoval americký list, ani ve středu večer nebyly žádné veřejné informace o jejich zdravotním stavu. 

Tato jihoamerická země je na poměry celého kontinentu velmi malá – přesto téměř čtyřikrát větší než Česká republika, zatímco zde žije 16 milionů lidí. Podobně jako u ekvádorských sousedů v Kolumbii zde bují organizovaný zločin spojený s drogovými kartely či obchodem s lidmi. 

Právě boj proti těmto tématům se stal Villavicenciovi osudným. Podle serveru listu New York Times se v předvolebních průzkumech pohyboval zhruba v polovině osmičlenné kandidátní listiny, což by mu podle všeho úřad nezajistilo. 

Ekvádor byl v posledních letech poměrně bezpečnou zemí, ale v posledních pěti letech je „pohlcen násilím spojeným s obchodováním s drogami,“ píše NY Times. Dřívější lepší životní situaci obyvatel zajistil takzvaný ropný boom, který dostal řadu obyvatel z područí chudoby. Úřady zisky z něj vkládaly do vzdělávání, zdravotní péče a sociálních programů.

Není to první letošní případ zastřeleného politika. Před necelým měsícem byl smrtelně postřelen starosta přístavního města Manta. „Z volebního hlediska je tento rok nejnásilnější v naší historii. Myslím, že se změní způsob, jakým pojímáme politiku. Myslím, že od nynějška se z ní stane vysoce rizikové povolání,“ poznamenala ekvádorská politoložka Arianna Tanca.

Fernando Villavicencio ekvádor

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy