Mladí lidé prchají ze Slovenska. Zpátky do země se chce vrátit jen třetina

Univerzity v zahraničí mají lepší jméno a mají větší uplatnění. To jsou dva z řady důvodů, proč přes sto tisíc mladých Slováků zvažuje odchod do ciziny nebo již odešlo. V České republice se až na občasné kousavé poznámky ohledně jazyka a národnosti necítí špatně. Jde jim zejména o novou zkušenost a osamostatnění se.  

Už před pěti lety napříč médii kolovaly informace o odchodu vzdělaných lidí ze Slovenska. Podle serveru Novinky.cz odcházeli za prací především lidé do věku 30 let. Letos EuroZprávy.cz informovaly o dalším meziročním poklesu obyvatel země. Konkrétně šlo o 5920 osob. Z velké části je to způsobené poklesem počtu živě narozených dětí.  

Lepší renomé škol a vyšší uplatnění 

V Evropě je Slovensko jednou ze zemí, které jsou migrací mladých lidí postižené nejvíce. V České republice studuje nejvíce slovenských vysokoškoláků. Jen v roce 2018 v ČR nastoupilo 21 292 slovenských studentů, což znamenalo 7,4 % všech studentů v Česku. V témže roce studovalo na Slovensku pro změnu 12 706 zahraničních studentů na celou délku studia, asi o 20 tisíc méně, než kolik je slovenských studentů v zahraničí.  

Mezi hlavními důvody, proč studenti ze Slovenska odcházeli do zahraničí, bylo lepší renomé škol než u nich doma, zájem o zkušenost života v zahraničí a vyšší uplatnitelnost na trhu práce. V Česku se lepší renomé týká zejména univerzit v Praze, Brně a Olomouci.  

Server To dá rozum, který vytvořil analýzu, zveřejnil také vyjádření dvou studentů VŠ. „Myslím si, že na Slovensku chce hodně lidí studovat psychologii, je hodně zájemců. Já, když jsem o tom uvažovala, co po bakaláři, zdálo se mi, že by to mohlo mít nějakou váhu, mít diplom z Masarykovy univerzity oproti nějaké slovenské škole. Jakože neměla jsem to nějak ověřené, byl to můj pocit, že by i to mohlo pomoct. Byl to též jeden z hlavních faktorů, proč jsem se rozhodla, že to zkusím mimo Slovensko,“ vylíčila respondentka.  

Podle jiného z účastníků rozhovoru má student větší motivaci se na takové škole udržet kvůli prestiži. „Nebo už kvůli tomu, co pro tu školu udělal. Ze slovenských škol takový pocit jednoduše nemám,“ doplnil.  

Slovenský server Aktuality.sk loni uváděl, že až dvě třetiny mladých lidí studium v zahraničí zvažují nebo tam už studují. Rodiče to vidí podobně – až 85 % z nich potvrdilo, že má děti v zahraničí nebo je tam za studiem zvažuje poslat.  

Existuje i naděje 

Jen třetina mladých lidí přitom má jasno o návratu domů. Slovenská spořitelna coby největší banka v zemi spustila aktivity, aby je motivovala k návratu domů. Vyzývá je například k zahození strachu z investování, investicím do ETF nebo odvážnému pohledu na důchod. Spořitelna také nabízí aktuální pracovní nabídky ze Slovenska, možnost rozběhnout si podnikání či startup nebo letní stáže pro studenty, kteří už v zahraničí jsou. 

Aktuality.sk zveřejnily dva příběhy lidí, kteří se ze zahraničí vrátili. První z nich je fyzik a popularizátor vědy Samuel Kováčik. „V Irsku mi chyběl pocit zázemí, a to se už těžko buduje nanovo. Měl jsem pocit – a stále mám – že na Slovensku dokážu více přispět, vytvořit nějakou pozitivní změnu. V obou zemích jsem vnímal samozřejmě i negativa, ale tady mám pocit, že s jejich řešením dokážu trochu pomoct. A to je povzbudivý pocit,“ popsal. 

Podnikatel Jozef Žatko se s ním shodne. Studoval marketing a byznys na londýnské University of Westminster a newyorské Seton Hall University. „Jako nejstarší z osmi dětí jsem chtěl firmu táhnout. Zároveň se mnoho z mých kamarádů z prestižních světových univerzit začalo vracet na Slovensko. Viděli, že se tady dají realizovat nabyté vědomosti a zkušenosti.“ 

Češi a Slováci k sobě mají blízko 

Server E15 dělal vlastní průzkum mezi slovenskými studenty. Podle něj se většina z nich v ČR cítí dobře. Nejčastějším zdůvodněním studiu v Česku byla opět vyšší kvalita vzdělávání, prestiž škol a budoucí potenciál vyššího výdělku. Menší část studentů vnímala studium v ČR jako možnost se osamostatnit a jako výzvu.  

Navíc 77,7 % se ze strany spolužáků nesetkalo s nepřátelským chováním, 20,4 % se setkalo se slovními útoky nebo narážkami a 2 lidé s jiným než slovním napadením. Ze strany učitelů má zkušenost s nevhodnými poznámkami nebo chováním 10,7 % studentů právě z důvodu slovenské národnosti. Od studentů jsou kousavé narážky vnímány pozitivněji než ze strany profesorů. Přes 90 % všech respondentů uvedlo, že se mezi českými spolužáky cítí dobře.  

Důležitým faktorem je také národnostní provázanost. Jedna ze studentek uvedla skutečnost, že i když k sobě český a slovenský národ mají poměrně blízko, mladá generace Čechů a Slováků o společných dějinách mnohdy moc neví. Dle E15 se to týká i jazykového porozumění. „Jaký smysl má jít studovat do ČR, když se potom člověk nesnaží ani trochu asimilovat? Jen před zbytkem světa se tváříme jako bratři, ve skutečnosti tam tolik vroucnosti není,“ podotkl skepticky další ze studentů.  

Související

Více souvisejících

Slovensko Lidé

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 4 hodinami

před 10 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

Švédové si v bitvě gigantů ostravské skupiny poradili s Američany, porazili je 5:2

V pátek večer se kromě duelu Česka s Finskem odehrál v rámci ostravské skupiny tamní souboj gigantů mezi Švédskem a USA. Ten nakonec ovládli Seveřané poměrem 5:2, přičemž se o to nejvíce postaral svými dvěma přesnými trefami a jednou asistencí Eriksson Ek. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy