Na Haiti řádí cholera. Za tři měsíce umřely stovky lidí

Na Haiti zemřelo za tři měsíce přes 450 lidí na choleru, která se v tomto chudém karibském státě objevila loni v říjnu poprvé po třech letech. Tamní ministerstvo zdravotnictví v sobotu rovněž oznámilo, že na 18.360 lidí je v zemi s příznaky cholery hospitalizováno. Informovala o tom dnes agentura EFE.

Z nových údajů vyplývá, že na Haiti, který se potýká také s politickou nestabilitou a násilím gangů, umírá na choleru nyní v průměru pět lidí denně. Nejpostiženější věkovou kategorií jsou děti od jednoho roku do tří let.

Tato statistika podle EFE dokládá rychlé šíření cholery v nejchudší americké zemi, k němuž výrazně přispívá nedostatek čisté pitné vody a potravin, špatné hygienické podmínky a nedostatečná lékařská péče.

Podle organizace Světový potravinový program (WFP) asi 4,7 z 11 milionů obyvatel Haiti čelí hladu a přes 100.000 dětí mladších pěti let trpí akutní podvýživou.

V posledních letech se Haiti kromě ekonomické krize potýká opět i s politickou nestabilitou a intenzivnějším násilím gangů. Od vraždy prezidenta Jovenela Moïseho z července 2021 má země dočasnou vládu, jíž se zatím nepodařilo uspořádat volby, právě kvůli nepokojům i blokádám důležité infrastruktury ze strany gangů. Nejmocnější z nich požaduje odstoupení vlády Ariela Henryho.

Haitská vláda požádala loni OSN o pomoc a vyslání mezinárodních jednotek, které by pomohly v boji s gangy a vytvořily humanitární koridor. Mnozí Haiťané ale přítomnost zahraničních jednotek odmítají, v minulosti totiž země zažila několik intervencí i americkou okupaci (1915-1934).

RB OSN zatím jen loni v červenci schválila rezoluci, v níž vyzvala státy OSN, aby zakázaly vývoz zbraní a munice na Haiti, s výjimkou prodeje státním orgánům. Loni Rada a některé země zavedly sankce vůči šéfovi nejmocnějšího gangu a vůči politikům, které viní z korupce a vazeb na tamní ozbrojené skupiny.

Související

Více souvisejících

Haiti cholera

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy