Nejhorší sériová vražedkyně v historii země? Nikoliv. Soud ženu po 20 letech osvobodil

Odvolací soud v Austrálii osvobodil ženu, která byla označována za nejhorší sériovou vražedkyni v historii země. Kathleen Folbiggová seděla za mřížemi dvě desítky let za údajnou vraždu svých čtyř dětí. Průlomové závěry vědců ale vedly k očištění jejího jména. 

Folbiggová byla označována za "nejhorší australskou sériovou vražedkyni, připomněl web DW. Ona ale trvala na tom, že je nevinná, přičemž tvrdila, že její děti zemřely mezi lety 1989 a 1999 přirozenou smrtí. Přesto byla v roce 2003 odsouzena za vraždu tří potomků a zabití v případě čtvrtého dítěte. 

Podle rozsudku měla děti ve věku od pouhých 19 dní do 18 měsíců udusit, ačkoliv chyběly forenzní důkazy. 

V červnu letošního roku se jí omluvila vláda australského státu Nový Jižní Wales, protože vědci odhalili vzácné genové mutace a vrozené vady, které pomohly vysvětlit náhlá úmrtí všech čtyř dětí. Následovalo propuštění z vězení po 20 letech. 

Soudce Andrew Bell ve čtvrtek definitivně zrušil rozsudek proti odsouzené. "Existují zřejmé pochybnosti o vině," konstatoval. 

Folbiggová po nejnovějším soudním rozhodnutí poděkovala svým podporovatelům, právníkům a vědcům. "Skoro čtvrtstoletí jsem čelila nedůvěře a nepřátelství. Trpěla jsem všemi způsoby. Doufala jsem a modlila se za to, abych mohla jednoho dne stát tady s očištěným jménem. Jsem vděčná, že věda a genetika poskytly odpovědi na to, jak mé děti zemřely," uvedla. 

"Systém preferoval mou vinu, než aby respektoval, že děti občas mohou umřít náhle a nečekaně," dodala. Její právní tým nyní připravuje půdu pro nový proces, v němž by se mělo řešit odškodnění za neoprávněné věznění. 

Kathleen Folbiggová Austrálie děti soudy

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy